Ana Sayfa Ekonomi 26 Ekim 2021

İTO BAŞKANI AVDAGİÇ: İHRACATÇININ OPERASYONEL SÜRECİ KOLAYLAŞACAK

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, ihracat genelgesine ilişkin olarak, “İhracat bedellerinin yurda getirilme süresinin fiili ihraç tarihinden itibaren 180 günü geçemeyeceğine ilişkin yürürlükte olan genelgede, muafiyet tanınan ülke sayısı 29’a çıkarıldı. Bu, ihracatçımızın operasyonel süreçlerini kolaylaştıracaktır” dedi.

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, Merkez Bankası İhracat Genelgesi’nin güncellenmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Avdagiç, salgın sonrası ihracata büyük ağırlık verilen bir dönemde, ihracatçının üzerindeki bürokratik yükü kaldıracak her çalışmayı değerli bulduklarını kaydetti. Daha önce İran, Suriye ve Lübnan’a yapılan ihracat işlemleriyle ilgili olarak bedellerin yurda getirilmesine ilişkine muafiyet tanındığını, güncellenen genelge ile muafiyet tanınan ülke sayısının 3 ülkeden 29 ülkeye çıktığını belirten Avdagiç, şunları söyledi:

“Yani artık genelgede yer alan 29 ülkeye yapılan ihracatta, 180 günlük kısıtlama geçerli olmayacak. Yeni düzenlemeyi, ihracatçının uzun süredir mevcut beklentilerinin karşılanması bağlamında çok önemli bir adım olarak görüyoruz. Böylece küresel ticarette hedef büyüttüğümüz bir süreçte yapılan böylesi düzenlemeler ihracatçımızın elini güçlendiriyor.”

Avdagiç, peşin bedel karşılığı ihracatın 24 ay içinde yapılmasının zorunlu olduğunu hatırlatarak, yeni genelge ile bu konuda da bir yıla kadar ek süre tanındığını belirtti.