Ana Sayfa Gündem 26 Ekim 2021

İSTANBUL’DA ANTİK DÖNEMLERE AİT 51 PARÇA TARİH ESER ELE GEÇİRİLDİ, 3 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

EDDA SÖNMEZ 

İstanbul’da düzenlenen operasyonda, Roma ve Bizans dönemine ait çeşitli form ve ebatlarda sikkeler ile antik dönemlerde yaşayan insanların kullandıkları yüzükler, gözyaşı şişeleri ve tabloların da aralarında olduğu 51 parça tarihi eser daha ele geçirildi. Operasyonda 3 kişi gözaltına alındı.

İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, kadim medeniyetlere ait antika eserlerin illegal ticaretini yaptıklarından şüphelenilen bazı kişileri takibe almış, 23 Ekim’de Kağıthane ve Eyüpsultan’da düzenlenen operasyonda 2 kişiyi gözaltına almıştı.

O tarihte ele geçirilen 227 parça eserle bağlantılı olduğu sanılan 3 şüpheli daha dün Gaziosmanpaşa ve Kartal’da düzenlenen operasyonla yakalanarak gözaltına alındı. Arkeoloji uzmanı polisin de katıldığı operasyonda ön yüzlerinde insan figürü bulunan Roma ve Bizans dönemine ait çeşitli form ve ebatlarda sikkeler ile antik dönemlerde yaşayan insanların günlük hayatlarında kullandıkları parfüm şişeleri, çeşitli form ve ebatlarda cam malzemeler, yüzükler, gözyaşı şişeleri, farlı form ve ebatlara bezekli tablo ve Hristiyanlık döneminde kullanıldığı düşünülen toplam 51 parça eser daha ele geçirildi.

Operasyon kapsamında yakalanan 3 şüpheli hakkında, 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet suçundan adli soruşturma başlatıldı. 

(Görüntü: Arşiv)