Ana Sayfa Gündem 25 Ekim 2021

ANKARA ONKOLOJİ HASTANESİ ASİSTANLARI DR. ŞEN’İ ANDI: “ASİSTAN HEKİMLERİN NÖBETİ 130 SAATLE BİTMEMEKTEDİR”

Ankara Onkoloji Hastanesi asistan hekimleri, hayatını kaybeden Asistan Dr. Rümeysa Berin Şen’i andı. Asistan hekimler, “130 saatten fazla nöbet yazılmamasına dair düzenlemelere rağmen maalesef asistan hekimlerin nöbeti 130 saatle bitmemektedir. İdeal çalışma koşullarının ivedilikle gözden geçirilmesini ve düzeltilmesini talep ediyoruz” açıklamasını yaptı.

Ankara Onkoloji Hastanesi asistan hekimleri, Ankara Şehir Hastanesi Kadın Doğum Kliniği’nde ihtisas yapan Asistan Dr. Rümeysa Berin Şen’in, iki gün önce geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybetmesinin ardından Ankara Onkoloji Hastanesi’nde anma töreni düzenledi. Basın açıklaması da yapan asistan hekimler, Dr. Şen’in de hayatını kaybetmesine neden olarak gördükleri çalışma saatlerine dikkat çekti.

Ankara Onkoloji Hastanesi asistan hekimleri adına, Asistan Dr. Ekin Güran Basın açıklamasını okudu. Açıklama şöyle:

“UYKUSUZLUK VE BİTKİNLİĞİN ROL OYNADIĞI BİR KAZA İLE ARAMIZDAN AYRILDI”

“Dr. Rümeysa; tıpkı diğer sağlık çalışanları gibi pandemi sürecinde eklenen zorlu koşullara rağmen toplum sağlığı için emek veren gencecik bir meslektaşımızdı. Asistan hekimliğin beraberinde getirdiği yoğun iş temposu ve uzun çalışma saatlerinin yükünü sırtlanmaya çalışmaktaydı. Uykusuzluk ve bitkinliğin belirgin rol oynadığı bir kaza ile aramızdan ayrıldı. Bu kaybımız mesleğinin ilk yıllarındaki arkadaşlarımız başta olmak üzere tüm sağlık çalışanları ile ilgili kaygımızı bir kez daha arttırdı.

“HEKİMLERİN 36 SAAT ÇALIŞTIRILMASI…”

Hekimlerin 36 saat çalıştırılması hem hekimlerin sağlığını olumsuz etkileyen hem de hastaların komplikasyon riskini arttıran, toplumun iyilik halini tehdit eden, gelişmiş ülkelerin çoğunda terk edilmiş bir uygulamadır. Asistan hekimler olarak görev tanımımızın ve çalışma sürelerimizin net bir şekilde belirlenmemiş olması iş hayatımızı zorlaştırmaktadır. Hizmet akışında aksayan her basamak, ihtiyaç duyulan tıbbi yetkinliğin, asistan hekimin yetkinliğinin üstünde kalması veya tam tersi çoğu zaman hekim yetkinliğini gerektirmemesi gözetilmeksizin, asistan hekimlerce yürütülmektedir ve bu uygulamalar ucu açık saatlerce sürdürülmektedir.

“ASİSTAN HEKİMLERİN NÖBETİ 130 SAATLE BİTMEMEKTEDİR”

130 saatten fazla nöbet yazılmaması gerektiğine dair düzenlemelere rağmen maalesef asistan hekimlerin nöbeti 130 saatle bitmemektedir. Asistan hekimlerin görevlerine, kendi sağlıklarını koruyarak devam etmeleri, tükenmişliklerinin önüne geçilmesi ve hastalarına daha kaliteli bir hizmet sunabilmeleri için nöbet sayı ve sürelerinin insani sınırlar içine çekilmesi, nöbet ertesi izni verilmesi, iş yükünün eğitim sürecinin kaliteli sürdürülebilmesinin önüne geçmeyecek şekilde düzenlenmesi gibi ideal çalışma koşullarının ivedilikle gözden geçirilmesini ve düzeltilmesini talep ediyoruz.

“YAŞADIĞIMIZ SON ACI OLMASINI TEMENNİ EDİYORUZ”

Tüm hasta ve yakınlarını, sağlık çalışanlarını, bir zaman asistan hekim olmuş tüm büyüklerimizi hem fiziksel hem de ruhsal olarak zorlu şartlarda çalışan asistan hekimlerin sesini duymaya çağırıyoruz. Kaybettiğimiz genç meslektaşımızın ailesine ve çalışma arkadaşlarına başsağlığı ve sabır diliyor, bu acının yaşadığımız son acı olmasını temenni ediyoruz.”