Ana Sayfa Yurt 25 Ekim 2021

ANKARA, MAVİ YOLLAR İLE ÖRÜLÜYOR: BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, ŞEHİR İÇİ BİSİKLET YOLU ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

Başkentte pandemi nedeniyle ertelenen 53,6 kilometrelik bisiklet yolu projesinin ihalesi yapıldı. Çalışmaların bir yılda tamamlanmasını hedefleyen Ankara Büyükşehir Belediyesi, Etimesgut-Eryaman bölgesinde 2670. Cadde’deki bisiklet yolu çalışmalarına başladı.       

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin sağlıklı, ekonomik, çevreci, erişilebilir, güvenli ve sürdürülebilir ulaşım hedefleri arasında yer alan 53,6 kilometrelik “Bisiklet Yolu Projesi’nde” çalışmalar sürüyor.

2,5 kilometrelik 1. etap olan Milli Kütüphane-Beşevler güzergahından sonra birçok üniversite kampüsü ve organize sanayi bölgesinde mavi yolları bisikletseverlerin kullanıma açan Büyükşehir Belediyesi son olarak Gölbaşı Mogan Park içerisindeki bisiklet yolunu tamamladı.

Başkentte mavi yolların sayısı artarken, şimdi de Etimesgut-Eryaman bölgesinde yer alan 2670. Cadde’deki bisiklet yolu inşaat çalışmalarına başlandı.

53,6 KİLOMETRELİK BİSİKLET YOLUNUN 1 YILDA TAMAMLANMASI HEDEFLENİYOR

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından bugüne kadar 2,5 kilometrelik ulaşım amaçlı bisiklet yolu, 30 kilometrelik üniversite ile park içi ve sanayi bölgelerinde bisiklet yolu yapıldı.

Pandemi nedeniyle ara verilen ve normalleşme sürecinin ardından ihalesi yapılarak başlanan toplam 53,6 kilometrelik bisiklet yolu projesinin 1 yıl içinde tamamlanması planlanırken, hazırlanan bisiklet yolu güzergâh projelerinin tamamı Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından onaylandı. Geriye kalan 9 etabın inşaat ihalesine 6 Ekim 2021 tarihinde çıkan Büyükşehir Belediyesi, Eryaman Batı güzergahında inşaat çalışmalarına başladı.

METRO BAĞLANTISI

Ankara topoğrafyasının uygun bulunduğu alanlarda bisiklet yolu inşaatlarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, proje kapsamında yer alan güzergahlarda 10 üniversite yerleşkesi, 2 sanayi bölgesi, 30’un üzerinde kamu kuruluşu, 40’ın üzerinde okul, spor kompleksleri, hastaneler, alışveriş merkezleri ve birçok park alanında mavi yolları tamamlayacak.

Tüm bisiklet yolu güzergahları metro istasyonlarına bağlanırken, diğer etapların tamamlanmasının ardından bisiklet yollarının tamamı birbirine bağlanacak.

123 KURUMUN GÖRÜŞÜ ALINIYOR

Fen İşleri Daire Başkanlığı ile iş birliği içinde çalışan EGO Genel Müdürlüğü, bisiklet yollarının yapımı konusunda merkezi yönetime bağlı kurumlar ve ilçe belediyeleri başta olmak üzere STK’lar, Meslek Odaları, Üniversiteler, Büyükelçilikler, Bisiklet Grupları ve Sanayi kuruluşlarından oluşan toplam 123 kurum ve kuruluşun katılımcılık anlayışı doğrultusunda görüşlerini alıyor.

Yenimahalle’de Bisiklet Kampüsü’nü de hizmete açan Büyükşehir Belediyesi, şu güzergahlarda inşaat çalışmalarına başladı:

2. Etap – Üniversiteler Güzergahı

3. Etap – Ümitköy-Etimesgut Güzergahı

4. Etap – Sıhhiye-Cebeci Güzergahı

5. Etap – TOBB Güzergahı

6. Etap – Eryaman Batı Güzergahı

7. Etap – Eryaman Göksu Güzergahı

8. Etap – Batıkent-İvedik Ostim Güzergahı

9. Etap – Ankara Büyükşehir Belediyesi- AKM Güzergahı

10. Etap – Bisiklet Kampüsü – İstanbul Yolu Metrosu