Ana Sayfa Ekonomi 25 Ekim 2021

3 KAMU BANKASI KREDİ FAİZİNDE ÜRÜN VE VADE YAPISINA GÖRE 2 PUANA KADAR İNDİRİME GİTTİ

Merkez Bankası’nın politika faizinden 2 puan indirmesinin ardından, kamu bankaları Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank ticari kredi faiz oranlarında ürün ve vade yapısına göre 200 baz puana kadar değişen oranlarda indirim yaptı. Oran değişikliği ile konutta 1 milyon liranın altındaki kredi için faiz yüzde 1,29’a indi.

Kamu bankaları Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank ticari kredilerdeki faiz indirimi kararını ortak açıklamayla duyurdu. 22 Ekim’den geçerli kurumsal kredi faizi oranlarından yapılan indirimle ilgili açıklama şöyle:

“22 Ekim 2021 tarihi itibarıyla kurumsal kredi faiz oranlarında ürün ve vade yapısına göre 200 baz puana kadar indirim yapılmıştır.

Konut kredileri faiz oranlarında ise 26 Ekim 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 1 milyon TL altı tutarlarda yüzde 1,29, 1 milyon TL üzerindeki tutarlarda ise yüzde 1,34 faiz oranları uygulanmaya başlanacaktır.

Bankalarımız, bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da ülkemiz ekonomisinin ve istihdamının güçlendirilmesine katkı sağlamaya, müşterilerimizin ve firmalarımızın yanında olmaya devam edecektir.”

Öte yandan, kamuda 1 milyon altı 120 ay vadeli konut kredi faizi yüzde 1,38 seviyelerindeydi.