Ana Sayfa Gündem 24 Ekim 2021

“BAZI İNSANLAR BAKKALLARIN ZAM YAPTIĞINI DÜŞÜNÜYOR”

MUHAMMED ÖZALP

Şırnak’ın Cizre ilçesinde küçük bir bakkal dükkânı işleten Ebubekir Emlek, “Artık, zamları söylemekten biz çekiniyoruz. Her hafta bir ürüne zam geliyor. Bazı insanlar maalesef bakkalların ya da küçük esnafın zam yaptığını düşünüyor. Zamlar bizden kaynaklı değildir” dedi.

Şırnak’ın Cizre ilçesi esnafından Ebubekir Emlek, halkın alım gücünün düştüğünü, zamlar nedeniyle tüm dengelerin bozulduğunu söyledi. Emlek, ANKA Haber Ajansı’na şöyle konuştu:

“Esnafım, bakkal işi ile uğraşıyorum. İşler durağan. Pandemi nedeniyle işlerimiz durdu. Zincir marketler nedeniyle küçük esnafın zor durumda bırakıldığı aşikardır. Ülkede zengini zengin ettiler, küçük esnaf zaten öldürülüyor. ‘Hepiniz zincir market olun’ diyorlardı, bir zamanlar. Zincir marketleri desteklediler. Şu an zincir marketlerden şikayetçiler. Zincir market; kırtasiye ürünü satıyor, beyaz eşya ürünü satıyor, şunu satıyor, bunu satıyor… Bakkal ürünlerini de geçtim, her türlü ürünü sattığı için herkesi zarara sokuyor.  İnsanlarımız işte bundan kaynaklı, batıyor.

Artık, zamları söylemekten biz çekiniyoruz. Her hafta bir ürüne zam geliyor. Biz etiket fiyatını değiştirelim diyoruz, etiket fiyatını değiştirmeden yeni ürün geliyor, zamla geliyor, yine etiket değiştir, şunu değiştir. Bazı insanlar maalesef bakkalların ya da küçük esnafın zam yaptığını düşünüyor. Zamlar bizden kaynaklı değildir. Ham madde sıkıntısından kaynaklıdır. Döviz kurlarındaki artışa bağlıdır. Bu gidişle daha da artacak.

Hani diyorlar ya, ‘Bakkal yönetemeyecek insanlar…’ Kusura bakmasınlar, bakkal yönetemeyecek insanlar, ülkeyi yönetmeye çalışıyorlar. Ülkenin ekonomisinin dibe çökmesinin en büyük nedenlerinden biri de bunlardır. İnsanların zor durumda olduğunu hepimiz biliyoruz. İnsanlar gerçekten zor durumda. İnsanların yüzde 10’u zenginliklerine zenginlik katarken, yüzde 90’ı giderek fakirleşiyor. Orta direk kalmamış. Bu gerçeklerle yüzleşmedikçe, ekonomi düzelmez.

Esnaflar istihdam edilsin, zincir marketlerin şehir dışına çıkarılması lazım. Bakkal diyerek geçmeyin. İnsanlar anahtarını teslim ediyor, kargosunu teslim ediyor hatta çocuklarını bile bize emanet edenler var. Zincir marketleri dışarı çıkardıkları zaman, küçük esnafın dostu olduklarını anlarız.”