Ana Sayfa Gündem 24 Ekim 2021

ERDOĞAN’A ’10 BÜYÜKELÇİ’ TEPKİSİ: “TÜRKİYE’Yİ ADIM ADIM MEDENİ DÜNYADAN KOPARIYOR”

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan’ın, Osman Kavala’nın serbest bırakılması için çağrı yapan 10 büyükelçinin istenmeyen adam ilan edilmesi yönündeki talimatı için, “Bu, ülkemizin uluslararası arenada zayıflayan itibarını iyice yok edecektir. Erdoğan rejimi, Türkiye’yi adım adım medeni dünyadan koparıyor. Sandık geldiğinde bu millet, size kimin istenmeyen adam olduğunu en ağır bir şekilde gösterecektir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tutuklu iş insanı Osman Kavala’nın serbest bırakılması yönünde çağrı yapan 10 büyükelçi için söylediği “Dışişleri Bakanı’mıza talimat verdim. ‘Bu 10 büyükelçinin bir an önce istenmeyen adam ilan edilmesini hemen halledeceksiniz’ dedim” sözlerine İzmir’den tepki geldi.

Erdoğan’ın talimatının Türkiye’nin uluslararası arenadaki itibarını iyice yok edeceğini savunan CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Erdoğan, 1954’ten bu yana Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin tarafı olmamıza rağmen, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi kararlarını uygulamamakta ısrar ediyor. İnsan hakları ve Anayasa’nın açıkça ihlal edilmesinin ardından 10 büyükelçinin Persona Non Grata (istenmeyen adam) ilan edilmesi, ülkemizin uluslararası arenada zayıflayan itibarını iyice yok edecektir. Erdoğan rejimi, Türkiye’yi adım adım medeni dünyadan koparıyor. Ne olursa olsun, yarattığınız ekonomik buhranı maskelemek adına Anayasa ve uluslararası anlaşmaları yok sayamazsınız. Diğer yandan yabancı devletlerin Türkiye’nin kendi iç meseleleri hakkında söz söylemesi ne kadar yanlışsa buna zemin hazırlayan hukuk dışı uygulamalar da o kadar yanlıştır. Şunu herkes bilsin ki sandık geldiğinde bu millet, size kimin istenmeyen adam olduğunu en ağır bir şekilde gösterecektir.”