Ana Sayfa Yurt 23 Ekim 2021

MUĞLA BÜYÜKŞEHİR, SOKAK HAYVANLARINI “MİKROÇİP” İLE KAYIT ALTINA ALIYOR

Muğla Büyükşehir Belediyesi Geçici Hayvan Bakım Evi’nde sahiplendirilen ve kısırlaştırılan köpeklere mikroçip takıldı. Muğla Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından takılan mikroçip sayesinde köpeklerin hastalıkları, yaşı, aşıları, kullandığı ilaçlar gibi özellikler kayıt altına alınarak takip ediliyor.

Türkiye’nin en kapsamlı barınaklarından biri olan Muğla Büyükşehir Belediyesi Geçici Hayvan Bakımevi’nde sokak hayvanları için yeni projeler hayata geçirildi. Merkezde hayvanlar için cerrahi operasyon, kısırlaştırma, bakım üniteleri gibi birçok farklı hizmet bulunuyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi son olarak Hayvan Bakım Evi’nde 5199 sayılı hayvanları koruma kanunu ve uygulama yönetmeliği gereği sahiplendirilen ve kısırlaştırılan tüm sokak köpeklerine mikroçip takıldı. Mikroçip ile seri numarası alan her hayvanın kaydı HAYBİS kayıt sistemine işleniyor. Kayıtlarda, hayvanın ırkı, cinsiyeti, rengi, doğum tarihi, yaşı, yapılan aşılar, kullanılan ilaçlar ve uygulanan operasyonlar gibi bilgiler yer alıyor.

Hayvan Bakım Evi’nde bu yılının sonundan itibaren PETVET sistemi ile kedilere de mikroçip takılacak. Hayvan Bakım Evi’nde bugüne kadar 6 bin 549 köpek ve kediye mikroçip takıldı.