Ana Sayfa Gündem 23 Ekim 2021

ERDOĞAN’DAN “10 BÜYÜKELÇİ” TALİMATI: “İSTENMEYEN ADAM İLAN EDİLMELERİNİ İSTEDİM”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tutuklu iş insanı Osman Kavala’nın serbest bırakılması konusunda çağrı yapan 10 ülkenin büyükelçisi için, “Gerekli talimatı ben de Dışişleri Bakanımıza verdim. Ne yapması gerektiğini söyledim. Bu 10 tane büyükelçi, Bunların bir an önce ‘istenmeyen adam’ ilan edilmelerini hemen halledeceksiniz dedim. Zira bunlar Türkiye’yi tanıyacaklar, anlayacaklar, bilecekler. Türkiye’yi bilmedikleri, anlamadıkları gün burayı terk edecekler” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Eskişehir Millet Bahçesi, İl Halk Kütüphanesi ve Yapımı Tamamlanan Diğer Projelerin Toplu Açılış Töreni’nde konuştu.

Erdoğan, tutuklu iş insanı Osman Kavala’nın serbest bırakılması çağrılarına ilişkin, “Yatıyorlar, kalkıyorlar, Kavala, Kavala, Kavala… Ya Kavala dediğin Soros’un Türkiye şubesi” dedi.

Kavala’nın serbest bırakılması konusunda çağrı yapan 10 ülkenin büyükelçisine tepki gösteren Erdoğan, “10 tane büyükelçi onun için Dışişleri Bakanlığı’na geliyor. Bu ne terbiyesizliktir ya. Siz burayı ne zannediyorsunuz ya. Burası Türkiye, Türkiye. Burası öyle zannettiğiniz gibi bir kabile devleti değil” diye karşılık verdi.

“BİR AN ÖNCE ‘İSTENMEYEN ADAM’ İLAN EDİLMELERİNİ HEMEN HALLEDECEKSİNİZ DEDİM”

Büyükelçileri eleştiren Erdoğan, “Burada kalkıp da Dışişleri Bakanlığı’na gelip talimat verme gibi bir yola giremezsiniz. Gerekli talimatı ben de Dışişleri Bakanımıza verdim. Ne yapması gerektiğini söyledim. Bu 10 tane büyükelçi, Bunların bir an önce ‘istenmeyen adam’ ilan edilmelerini hemen halledeceksiniz dedim. Zira bunlar Türkiye’yi tanıyacaklar, anlayacaklar, bilecekler. Türkiye’yi bilmedikleri, anlamadıkları gün burayı terk edecekler” diye konuştu.

Türkiye’nin yaşadığı sorunların olduğunu söyleyen Erdoğan, “Sıkıntılarımız yok mu, elbette var. Uluslararası alanda karşılaştığımız zorluklar var, iç siyasette yaşanan sorunlar var, ekonomide yaşadığımız sıkıntılar var. Ama biz 19 yıldır attığımız her adımda sıkıntılarla karşılaştık. Ülkemizi önümüze çıkan engelleri birer birer aşarak büyüttük, güçlendirdik, özgüven kazandırdık, zenginleştirdik. Eğer zorluklar karşısında pes eden bir yapıda olsaydık bu işleri hiç giremezdik. İBB Başkanlığım ardından bizi demir parmaklıkların ardına koyanlar bu şekilde mücadeleden vazgeçeceğimizi sandılar” dedi.

“YARGI NE DİYORSA O, ÇIKARAMAYACAKSINIZ”

Tutuklu eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a ilişkin Erdoğan, şunları söyledi:

“Bunlar Yasin Börü’yü öldüren Selo değil miydi, vatandaşları sokağa döken Selo değil miydi? Şimdi kalktılar, onu içeriden nasıl çıkarırız bunun gayreti içindeler. Yargı ne diyorsa o. Çıkaramayacaksınız. Selo’nun eşi televizyon programına çıkıyor. ‘Çocuklarımla masumane oturuyorum’ diyor. Peki senin çocukların masumane de o şu anda toprak altındaki öldürülmüş olan günahsız vatandaşlarımızın geride bıraktıkları yavruları, Yasin Börü’nün ailesi ne? Onlar masum değil mi? Onlar şu anda anneleri ile beraber masumane yaşıyorlar. Onları nereye koyacaksın. Sen anasın da Yasin’in anası ana değil…”