Ana Sayfa Gündem 23 Ekim 2021

CHP HEYETİ MAMAK’TA, ÖZTUNÇ MADEN SAHASINI HOLLYWOOD’A BENZETTİ

Ankara Mamak’ta 5 bin nüfuslu Kutludüğün Mahallesi’ne gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, taş ocaklarının bulunduğu sahaları meşhur film merkezi ‘Hollywood’a benzeterek, “Bu vadiyi, bu kanyonu adeta öyle bir hale getirmişler ki, burası maalesef bir film platosu haline gelmiş. Rant için, para için doğayı bitirmişler. Maalesef burada yaşayan insanlar toz yutuyorlar, rahatsızlanıp hasta oluyorlar” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç’un başkanlığını yaptığı Ankara Milletvekilleri Levent Gök ve Ali Haydar Hakverdi, Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı ve Mamak İlçe Başkanı Uğur Açıkalın’ın yer aldığı heyet, bugün Ankara’nın Mamak ilçesine gitti. Bayındır Barajı’nın ve taş ocaklarının tahrip ettiği 5 bin nüfuslu Kutludüğün Mahallesi’nde inceleme yapan heyet, bölge sakinleri ile de bir araya geldi.

“RANT İÇİN, PARA İÇİN, FİLM PLATOSU HALİNE GELMİŞ”

CHP Çevre ve Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, taş ocaklarının bulunduğu sahaları meşhur film merkezi Hollywood’a benzetti. Madenciler tarafından dağın taşın delik deşik edildiğini belirten Ali Öztunç, “Bu vadiyi, bu kanyonu adeta öyle bir hale getirmişler ki, burası maalesef bir film platosu haline gelmiş. Rant için, para için doğayı bitirmişler. Burası bir plato, daha önce kanyondu, şimdi bir Hollywood oyuncusunu getirin, gayet iyi film çekebilir burada! Daha önce köy olan bu mahalleyi insan bu hale getirdi, yaradanın eseri değil bu. Maalesef burada yaşayan insanlar toz yutuyorlar, rahatsızlanıp hasta oluyorlar” diye konuştu.

“BARİ BUNDAN SONRA İZİN VERMEYİN”

Yeraltı sularındaki kirliliğin, suyun yüzeye vurduğu noktalarda gözler görülür hale geldiğini ve en azından maden sahasının genişletilerek, yeni işletmelere izin verilmemesini talep eden vatandaşları dinleyen Ali Öztunç, daha önce bol yeşilliğe sahip Kutludüğün’ün doğasına büyük zarar verildiğini söyledi. Tüm zorluklara rağmen yan yana canlı kalmayı başarmış iki elma ağacının dalından kopardığı elmaları gösteren Öztunç, “O kadar çok meyve ağacı varmış ki, ama artık bunlar bitmiş. Sebep; birileri rant elde edecekler, para kazanacaklar. Burada ciddi bir mücadele veriliyor hep birlikte. Bugüne kadar bu taş ocaklarına yeteri kadar izin verilmiş, bari bundan sonra izin vermeyin, daha fazla doğamızı tahrip etmeyin” diye konuştu.