Ana Sayfa Yurt 22 Ekim 2021

SARIYER BELEDİYESİ HALK OZANI AŞIK VEYSEL’İ ANDI

Dünyaca ünlü halk ozanı Âşık Veysel Şatıroğlu, doğum günü olan 25 Ekim öncesi Sarıyer’de anıldı. Türk halk müziğinin ustalarını bir araya getiren program, yıldızlar geçidine sahne oldu. Etkinliğe büyük ozanının torunu müzisyen Çiğdem Özer de katıldı.

Sarıyer Belediyesi, Türkiye’nin önde gelen halk ozanlarıyla birlikte, dünyaca ünlü halk ozanı Âşık Veysel’i andı. Kireçburnu Haydar Aliyev Parkı’nda düzenlenen anma programında, halk müziğinin ustaları Belkıs Akkale, Tolga Sağ, Erdal Erzincan, Cengiz Özkan, Muharrem Temiz, Nilüfer Sarıtaş, Tuncay Balcı, Sinem Eroğlu, Cem Malkoç, Zer Şenay Özçelik ve Özgür Akdemir’in yanı sıra Zafer Gündoğdu şefliğinde Sarıyer Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu da türkülerini seslendirdi. Anmaya, Âşık Veysel’in torunu Çiğdem Özer de katıldı. Sarıyerliler, eşsiz Boğaz manzarası eşliğinde birbirinden güzel türkülere eşlik etti.

“SÖYLEDİKLERİ YOLUMUZA IŞIK TUTMALI”

Programda bir konuşma yapan Âşık Veysel’in torunu Çiğdem Özer, “Dedemin hakka yürüdüğü yılda ben daha doğmamıştım. Ama yine de kendimi çok şanslı hissediyorum. Cumhuriyet ozanı olan Veysel, Atatürk milliyetçiliğini, Atatürk ilkelerini, Atatürk’ün çağdaşlaşma hareketini yürekten benimsemiştir. Bunun en bariz örnekleri şiirleridir. Âşık Veysel, vatan sevgisini yüreğinde duyan usta bir şairdir. Ulusal Kurtuluş Savaşı’nda askere gitmemiş olması onu derinden etkilemiştir. Mezhep kavgalarının yarattığı acı sonuçlardan derinden etkilenen Veysel, bu kavgaların son bulması için nice şiirler yazmış; din, din, ırk gözetmeksizin herkese yürekten bağlanmıştır. Dinlerin, mezheplerin, inançların birbirine alabildiğine hoşgörüsüz olduğu bu günlerde Âşık Veysel’in 50 yıl önce söyledikleri yolumuza ışık olmalıdır” dedi.

“TÜRKÜLERİ CUMHURİYET’TEN AYIRMAK MÜMKÜN DEĞİL”

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç de festivalde, “Bu sene Cumhuriyeti 16 Ekim’den itibaren kutlamaya başladık. Türküleri Cumhuriyet’ten ayırmak mümkün değil. Bu gece ayrı bir gece. Çok özlemişiz birbirimizi. Uzun zamandır ilk defa bu kadar kalabalık bir araya geldi. Veysel Baba’yı anıyoruz aynı zamanda ozanlarımızla beraber. Bunun Cumhuriyet kutlamalarına denk gelmesi de ayrı bir güzellik. Onun Cumhuriyet’le ilgili o kadar güzel söylemleri var ki. Böyle bir gecenin hazırlayıcısı olmak, toplumumuzla bir arada büyük üstadı yâd etmek bizler için çok büyük şeref, onurdur” diye konuştu.