Ana Sayfa Yurt 22 Ekim 2021

NİLÜFER BELEDİYESİ KARDEŞ KENT GAZİMAĞUSA’YI ZİYARET ETTİ

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, KKTC’de kardeş kent Gazimağusa Belediyesi’ni ziyaret etti ve Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter ile bir araya geldi.

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Nilüferli muhtarlar ve Nilüfer Belediye Meclisi üyeleriyle birlikte temaslarda bulunmak üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gitti. Başkan Turgay Erdem ve beraberindekiler, temasları kapsamında Nilüfer’in kardeş kenti olan Gazimağusa Belediyesi’ni ziyaret etti. Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter tarafından karşılanan Başkan Turgay Erdem ve beraberindekiler ziyarette, her iki belediyenin çalışmalarını konuştu.

Gazimağusa’nın çok yönlü bir kent olduğunu vurgulayan İsmail Arter, “Bölgemiz Kıbrıs’ın ikinci büyük liman kenti. Tarihi eserlere sahip ve turizm açısından da hareketli bir şehir. Koronavirüs çalışmalarımızı engellese de imar planı çalışmalarımızı tamamladık. Artık daha planlı bir gelişim gösterecek. Üniversite öğrencilerinin yoğun olduğu kentimiz sulak alanlarıyla da dikkat çekiyor” dedi.

46 yıldır kapalı olan Maraş Bölgesi’nin tekrar girişlere açılmasının da memnuniyet verici olduğunu ifade eden Arter, “Yıllardır kanayan yaramız Kapalı Maraş Bölgesi de karşılıklı siyasi mutabakatla en azından girişlere açıldı. Orada da birtakım çalışmalarımız var. Umarım sorun tam olarak çözülür ve Maraş’ı yaşanabilir bir kent haline getiririz” diye konuştu.

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem de “Kardeş kentimiz Gazimağusa’da olmaktan dolayı çok mutluyuz. Bu ziyaretler, karşılıklı iş birliklerimizin ve kardeşliğimizin pekişmesine yol açacaktır. Kıbrıs’ta yaşanan sorunları yıllardır ülkemizden takip ediyoruz. Sizlerin belediyecilik anlamındaki çalışmalarınızı da yakından takip ediyoruz. Kıbrıs’ta atılan adımlar, iki ülke halkı için de olumlu ve umut veriyor. Sizlerin de bölgede değerli çalışmalarınız var. Buraların verimli kullanılması Kıbrıs’a da çok yönlü katkı sağlayacaktır” dedi.

Başkan Erdem, Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter’i de Nilüfer’e davet etti.