Ana Sayfa Gündem 22 Ekim 2021

CHP’Lİ KAYA MAZOTUN BALIKÇILARA YÜZDE 50 İNDİRİMLİ SATILMASI İÇİN KANUN TEKLİFİ VERDİ

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, akaryakıta yapılan son zamlar nedeniyle balıkçıların yararlandığı ÖTV’siz mazot avantajının ortadan kalktığını belirtti. Kaya, mazotun balıkçılara yüzde 50 indirimli satılması için TBMM’ye kanun teklifi verdi. 

Ahmet Kaya, Su ürünleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni TBMM Başkanlığı’na sundu. Kaya, teklifin gerekçesinde, son yıllarda akaryakıta yapılan büyük zamlar nedeniyle balıkçıların yararlandığı ÖTV’siz mazot avantajının ortadan kalktığını savundu. Kaya, balıkçıların kullandığı mazotun yüzde 50’sinin Hazine tarafından karşılanmasını önerdi.

“YAKIT GİDERLERİNDEKİ ARTIŞ, BALIKÇILARIN MALİYETLERİNİ ARTIRTTIRDI”

Balıkçılık faaliyetlerinin Karadeniz bölgesinin önemli geçim kaynaklarından biri olduğunu belirten Ahmet Kaya, yaptığı yazılı açıklamada kanun teklifi ile ilgili şunları kaydetti:

“Bilindiği üzere balıkçı teknelerimiz, ÖTV’siz yakıt kapsamına alınmıştı. Birkaç yıl öncesine kadar balıkçılarımız litresi 3 lira olan mazotu ÖTV’siz 1 buçuk liraya, yani yarı fiyatına alabiliyordu. Son zamanlarda akaryakıta yapılan zamların ÖTV’den karşılanması ve üst üste gelen zamlar nedeniyle ÖTV sıfırlandı. Balıkçılarımızın ÖTV’siz ucuz mazot avantajı ortadan kalktı. Bugün mazot fiyatları 8 lirayı aşmıştır. Yakıt giderlerindeki büyük artış, balıkçılık maliyetlerini de artırmaktadır.

“BALIK FİYATLARI DA ARTACAK”

Günlük 3 ton ile 5 ton arasında yakıt tüketen balıkçı gemilerimizin aylık yakıt giderleri 700 bin lirayı bulmaktadır. Artan giderler nedeniyle zor günler yaşayan balıkçılarımız, bankalara ve komisyonculara olan borçlarını ödeyemez noktaya gelmiştir. Öte yandan balıkçılarımızın maliyetlerinin artması, balıkçı tezgahlarına da olumsuz yansıyarak balık fiyatlarının artmasına yol açmaktadır.

“MAZOTUN YÜZDE 50’Sİ HAZİNEDEN KARŞILANSIN”

Hem balıkçı esnafımızın kazanabilmesi hem de vatandaşlarımızın ucuza balık yiyebilmesi için balıkçı gemilerinin kullandığı mazotun yüzde 50’sinin hazinece karşılanması ve balıkçılarımızın birkaç yıl öncesinde olduğu gibi mazotu yüzde 50 daha ucuza almaları sağlanmalıdır. Umarım balıkçılarımız için yaptığımız bu öneri iktidar yetkilileri tarafından dikkate alınır ve balıkçılarımız için adım atılır.”