Ana Sayfa Gündem 21 Ekim 2021

TEZKERE RESMİ GAZETE’DE YAYINLANDI: TSK’NIN MALİ VE ORTA AFRİKA’DAKİ GÖREV SÜRESİ UZATILDI

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), Birleşmiş Milletler’in (BM) Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nde icra ettiği harekât ve misyonlara katılma yetkisi bir yıl daha uzatıldı. İlgili TBMM kararı, Resmî Gazete’de yayımlandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), Birleşmiş Milletler’in (BM) Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nde icra ettiği harekât ve misyonlara katılma yetkisi bir yıl daha uzatıldı. İlgili TBMM kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

BM Çok Boyutlu Entegre İstikrar Misyonu’nun (MINUSMA), BM Güvenlik Konseyi’nin 25 Nisan 2013 tarihli kararıyla Mali’de; BM Çok Boyutlu Entegre İstikrar Misyonu’nun (MINUSCA) ise 10 Nisan 2014 tarihli kararla Orta Afrika Cumhuriyeti’nde kurulduğunun hatırlatıldığı kararda, iki yapının temel hedefleri belirtildi.

MINUSMA ve MINUSCA’nin görev sürelerinin BMGK’da belirli sürelerle uzatıldığı, bu kapsamda da MINUSMA’nın görev süresinin 30 Haziran 2022’ye, MINUSCA’nın da 15 Kasım 2021’e kadar uzatıldığı bildirildi.

Karara ilişkin şunlar kaydedildi:

“Afrika’da bölgesel istikrar ve barış için tehdit oluşturan insani ve siyasi krizlerin çözümüne ülkemizce askeri katkıda bulunulmasının bölgede ve genel olarak Afrika kıtasında izlemekte olduğumuz faal dış politikamızın doğal bir uzantısını oluşturacağı değerlendirilmiş ve 2 Ağustos 2016 tarihinden itibaren bu katkımızın sağlanması için Anayasa’nın 92’nci maddesi uyarınca TBMM kararlarıyla gerekli izinler verilmiştir.

Bu yaklaşımdan hareketle; hudut, şumul, miktar ve zamanı Cumhurbaşkanınca takdir ve tespit edilmek üzere TSK’nin, BM’nin Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nde icra ettiği harekat ve misyonlar kapsamında yurt dışına gönderilmesi ve Cumhurbaşkanınca verilecek izin ve belirlenecek esaslar çerçevesinde bu kuvvetlerin kullanılması için Anayasa’nın 92’nci maddesi uyarınca TBMM’nin son olarak 6 Ekim 2020 tarihli ve 1263 sayılı kararıyla uzatılan iznin süresinin 31 Ekim 2021 tarihinden itibaren bir yıl uzatılması Genel Kurulun 19 Ekim 2021 tarihli 8’inci Birleşiminde kabul edilmiştir”