Ana Sayfa Gündem 21 Ekim 2021

KILIÇDAROĞLU’NUN KARS’TA DİNLEDİĞİ YURTTAŞ: “BAZILARI SARAYDA YAŞIYOR, HALKI AÇSA, NASIL VİCDANDA BU İNSANLAR”

Haber: TAMER ARDA ERŞİN – Kamera: ÜNAL AYDIN

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kars’ta esnafın ve yurttaşların soruların dinledi. İkinci el giysi satan bir esnaf, yurttaşların 10 liraya bile giysi alamadığını “10 liraya satıyorum. 10 liraya alan yok. İşsizlik çok” sözleri ile aktardı. Bir yurttaş ise Kılıçdaroğlu’na “Vatandaş geçinemiyor, aç, susuz. Halk vallahi dilenecek duruma geldi. Bazıları saray, villa, köşkte yaşıyorsa, halk da açsa, nasıl bu vicdan insanlarda var” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kars’ta Kasaplar Çarşısı esnafının sorularını dinledi. Kılıçdaroğlu’nun kalabalık içinde yürümekte zorluk çektiği görüldü. Kılıçdaroğlu’nu yolda durduran yurttaşlar, geçim sıkıntılarını aktardı. Kılıçdaroğlu, Alican isimli bir çocukla fotoğraf çektirdi.

“BİZ DE BURADA SİNEK AVLIYORUZ”

Esnaflardan biri, kendilerinin yaptığı işi zincir marketlerin de yapmaya başladığını belirterek, “Penseyi ben de satıyorum, BİM de satıyor. Git bir dolaş, marketlere bak. Ben de pense satıyorum. Ben hırdavatçıyım, ben burada makarna satamam. Sadece sattığım; demlik, bardak, tabak. Sen BİM, 101’e git. Pensesinden, kolasından, yağından her şeyi satıyor. Biz de burada sinek avlıyoruz” dedi.

Bir çiftçi de yem fiyatlarından şikâyet etti. Çiftçi, “Vatandaş geçinemiyor, aç, susuzdur. Halk vallahi dilenecek duruma geldi. Bazıları saray, villa, köşkte yaşıyorsa, halk da açsa, nasıl bu vicdan insanlarda var” dedi. Çiftçi, “Ben toksam, yöneticiysem, halkım açsa, benim buram (kalbini göstererek) rahat eder mi? Etmez. Halk vallahi kuru ekmeğe muhtaç olmuş, insanlar geçinemiyor. Buna bir çözüm bulun” diye konuştu.

“KOMŞU KOŞMUYA GİDEMİYOR”

Çiftçi, Almanya’yı örnek göstererek, tepkisini şöyle sürdürdü:

“Merkel normal bir evde yaşıyordu, giyindiğini 10 sene giyiyordu. Bizimkiler de bir takım elbise 5-10 trilyon, çantalar 40 trilyon. Böyle bir vicdan var mı insanlarda? Önce halkını doyuracaksın. Halkın ekmek bulacak. İnsanlar mutsuz ve umutsuzdur. İnsanlar komşu komşuya gidemiyor. Niye gidemiyor. Çünkü alım gücü yok. Bir insan eskiden 10 komşuya bakıyordu, şimdi çocuklarına bakamıyor.”

Başka bir yurttaş da kilosunu 20 liradan aldığı Erzincan peynirini ve 15 liraya aldığı zeytini göstererek, “40 liraya alıyoruz. 2 kilo aldım. 1 kola da zeytin. 55 milyon (lira). Hadi nasıl geçineyim?” diye sordu.

Başka bir yurttaş da “Evimize ekmek götüremiyoruz, arkaya götüreyim 500 tane işçi var” diyerek, işsiz olduklarını dile getirdi. Yurttaş kanser hastası olduğunu ve kendisine maaş bile bağlanmadığını belirterek, “İnsanlar saltanat kurmuş, biz burada sürünüyoruz. Bizim sırtımızdan yaşıyorlar. Bize de günah” dedi.

“KURTARIN BİZİ”

Kılıçdaroğlu, bir manava girdi. Manav, Kılıçdaroğlu’na hazırladığı meyve poşetini hediye etti. Manav, işlerinin kötü olduğunu belirterek, “İş yok. Kiramızı ödeyemiyoruz. Vatandaşın alım gücü yok. Sıkıntıdayız. 2 yıldır baya sıkıntıya girdik” dedi.

Kılıçdaroğlu ise kışın zor geçeceğini söyledi. Manav, “Zor geçecek. Ev ile iş yerinin aylık kömürü 5 bin lira. Kömürün tonu 3 bin 300 lira. Evime kömür alamadım. 6 nüfusa bakıyorum, 4 tanesi böbrek hastası. Kendim de bir böbreğimi çocuğuma verdim. Kurtarın bizi” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu manava umudunu yitirmemesini söyleyerek, “Birlikte düzelteceğiz. Biraz sıkıntımız olacak, ama önemli olan inşallah martın sonu bahar” dedi.

“10 LİRAYA İKİNCİ EL GİYSİ ALAN YOK”

İkinci el giysi satan başka bir esnaf da yurttaşların 10 liraya sattığı giysiyi bile alamayacak durumda olduğuna dikkat çekerek, “İşler ne olacak başkanım. 10 liraya satıyorum. 10 liraya alan yok. İşsizlik çok. Yaşamız da geçmiş, herhangi bir şeyimiz yok” diye konuştu.   

“ÇAMURDAN GEÇİLMİYOR, AYDA 2 AYAKKABI ALIYORUZ”

Kılıçdaroğlu, daha sonra bir kahvehaneye oturarak, yurttaşların sorunlarını dinlemeyi sürdürdü. Bir muhtar, Kars’a yeteri kadar hizmet verilmediğini belirtip, şunları söyledi:

“Bizim sokaklarımız, parke taşı yok. Biz çamurdan geçemiyoruz. Ayda bir iki sefer ayakkabı alıyoruz. Yol yok, çamurdan geçemiyoruz. Araçlarımız gidip, gelemiyor. Biz Türkiye’de yaşıyoruz. Bizim Türkiye’de dolar fabrikası varsa, biz dolarla çalışıyoruz, diyelim. Biz TL ile çalışıyoruz. Kömür 35 liradan olmuş, 85 lira… Bu insanlar nasıl geçinecek. Türkiye’de geçim sıkıntısını çok çekiyoruz. Bunlara çözüm bulalım.”

Muhtar, “Kürsüye çıkıp da ‘Biz bunu yapacağız, şunu yapacağızla’ olmuyor. Halkın derdine çare bulmak lazım” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun yanında oturan çiftçi ise “Adam gübre oluyor, tarla ekiyor. Zarar ediyor. Hepimiz bankalara borçluyuz. Hayvancılık yapıyoruz. Yemin tanesi 180 lira. Saman olmuş 1,5 lira. Altından çıkamıyoruz. Gerçekten bittik yani” diye konuştu.

Başka bir yurttaş da ülkeyi yönetenlerin enflasyondan haberinin olmadığını şöyle açıkladı:

“Mazot, yem kaç lira olmuş. Kömür, makarna, domates, salatalık ne kadar olmuş haberi var mı? Bakanlar buraya geliyor, diyor ki ‘Oylarınızı verin, biz size hizmeti vereceğiz’. Hani hizmetimiz. Hani bakanımız. Cevap versin, telefonlara cevap versin. Kars bakanları.”