Ana Sayfa Yurt 21 Ekim 2021

İNCE MEMED HALK KÜTÜPHANESİ ADANA’DA AÇILDI

Adana Büyükşehir Belediyesi, İnce Memed Halk Kütüphanesi’ni hizmete açtı. 17 bin kitap kapasiteli, dijital kütüphanesi olan, aynı anda 200 kişiye hizmet verebilen kütüphanenin açılışında konuşan Başkan Zeydan Karalar, “Bir filozofun dediği gibi; Bir kütüphane, bin hapishane kapatır” dedi.

Adana Büyükşehir Belediyesi, çok sayıda siyasetçi, konuk ve bürokratın katılımıyla İnce Memed Halk Kütüphanesi’ni hizmete açtı.

Adı, dünyaca ünlü Adanalı yazar Yaşar Kemal’in “İnce Memed” romanından esinlenilerek verilen kütüphanenin açılışında konuşan Başkan Zeydan Karalar, şunları söyledi:

“Burası için çok emek harcadık. İdeal bir kütüphane, gençler için çalışma alanı olsun istedik. Kütüphanenin bulunduğu bölgede çok sayıda üniversitede öğrencimiz var ve kentin her noktasından kolay ulaşılabilecek bir yer seçtik. Evde, yurtta rahat ders çalışamayan, kitap okuyamayan, araştırma yapamayan gençlerimiz, öğrencilerimiz için böyle bir kütüphane hazırladık. 17 bin kitap kapasiteli, 30 bilgisayarlı dijital kütüphane, sınırsız kablosuz interneti, seminer salonları, özel çalışma odaları, grup çalışma odaları ve güvenlik sistemi ile ve 200 kişinin aynı anda hizmet alabileceği kütüphanemiz önemli bir görevi yerine getirecek. Adana Büyükşehir Belediyesi’nin ilk halk kütüphanesi olma özelliğini taşıyor. Şu anda 10 bin kitabımız var. 17 bin kitap kapasitesi doldurulduğu an ülkemizdeki ender halk kütüphanelerinden biri haline geleceğiz. Bu bizim eğitime, öğretime ve gençlerimize verdiğimiz önemden kaynaklanıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitime verdiği önemi biliyoruz ve onun gösterdiği hedefte ilerlemek için çalışıyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün laik Cumhuriyeti emanet ettiği gençlerimize, yeni neslin eserleri olacağını söylediği öğretmenlerimize, her yaştan ve her kesimden insanımıza hizmet edecek bir yer. Cumhuriyet öğretmenlerimizin tamamı bu sorumluluğun bilincinde ve onlara da kütüphanenin hayırlı olmasını diliyorum.” 

YOLUMUZ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN YOLU

Başkan Zeydan Karalar, yeni kütüphaneler açacaklarını belirterek, “Bir filozofun dediği gibi; Bir kütüphane, bin hapishane kapatır. Önemli parklarımızda kütüphaneler açmaya devam edeceğiz. Bilim yolunda, aydınlık Türkiye yolunda ilerlemeye devam edeceğiz. Bizim tek yolumuz Mustafa Kemal Atatürk’ün izlediği yoldur” dedi.

Başkan Zeydan Karalar, açılışı takip eden gençlere, “Gençler İçin Atatürk” kitabını hediye etti.