Ana Sayfa Gündem 21 Ekim 2021

HİBRİT EĞİTİM GÖREN ÖĞRENCİLER: “KYK YURTLARINDA İNTERNET YETERSİZ, DERSLERE GİREMİYORUZ, YOLDA DERS DİNLİYORUZ, BİR DERS İÇİN ŞEHİR DEĞİŞTİREN VAR”

Haber: DİLAN AYIRKAN – Kamera: ADEM KARABAYIR

Üniversitelerde yeni öğretim döneminde derslerin bir kısmı yüz yüze bir kısmı online olarak sürdürülüyor. Hibrit adı verilen bu sistem, öğrencilerin yaşadıkları zorlukları biraz daha artıyor. Öğrenciler, Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarında internetin yetersiz olduğunu, bu nedenle ek paket almak zorunda kaldıklarını, aynı gün içerisinde hem yüz yüze hem online derslerinin bulunması nedeniyle yollarda ders dinlemek zorunda kaldıklarını dile getiriyor. Şehir dışından gelen bazı öğrenciler ise haftada sadece bir-iki kez yapılan yüz yüze derslere girebilmek için özel yurtlara yüksek meblağlar ödemek zorunda kalıyor.

Üniversitelerde 2021-2022 öğretim döneminin güz yarı yılı, salgının gölgesinde başladı. Yükseköğretim Kurulu’nda (YÖK) alınan karara göre; üniversiteler, derslerin uygulanış şeklini, salgının seyrine göre kendileri belirliyor; hibrit eğitim, yüz yüze ya da uzaktan eğitim yapabiliyor. 

Birçok üniversite, yarı yıla hibrit eğitim modeli ile başladı. Derslerin bir kısmı yüz yüze bir kısmı online olarak sürdürülüyor. Ancak hibrit eğitim modeli, beraberinde birçok sorun da getirdi. İstanbul Üniversitesi öğrencileri ile hibrit eğitim modeli nedeniyle yaşadıkları sorunları konuştuk. 

Öğrenciler, internete erişim sorunu nedeniyle online derslere giremediklerini, KYK yurtlarında internetin yetersiz ve yavaş olduğunu, derslere girebilmek için ek internet paketleri aldıklarını dile getirdi. Yüz yüze dersler için okula gelen bazı öğrenciler ise aynı gün içerisinde online derslerinin de olduğunu belirterek, derse yetişmek için bir an önce eve gitmeye çalıştıklarını ya da yolda ders dinledikleri söyledi. Bir öğrenci, “Okula gelip 150 kişilik bir sınıfa girip, sonra eve gidip bir dersi online almamın mantığı yok” diye konuştu.

Şehir dışından üniversite eğitimi için İstanbul’a gelen öğrenciler ise hibrit eğitim modeli nedeniyle daha büyük bir sorunla karşı karşıya kaldı. Yüksek ev kiraları ve yurt ücretlerine rağmen eğitimlerine devam edebilmek için İstanbul’a gelen bazı öğrenciler, derslerinin büyük bir kısmının online yapıldığını öğrendi. Bazıları sadece bir ders için şehir değiştirdi, özel yurtlara yüksek meblağlar ödedi. Duruma tepki gösteren bir öğrenci, “Arkadaşlarım zar zor ev buldular ya da anneleri babaları fedakârlık yaparak onları bir özel yurda yerleştirdi. Fakat haftada bir gün okula gidiyorlar. Madem böyle bir şey olacaktı hiç açılmasaydı” dedi.

Öğrenciler, hibrit eğitim modeli nedeniyle yaşadıkları sorunlara ilişkin şunları söyledi:

İNTERNET SIKINTILI, EK PAKET ALIYORUM: “Hukuk fakültesi 4’üncü sınıf öğrencisiyim. İnternet sıkıntılı. Yurdun interneti yavaş olduğu için kendi internetimizden bağlanıyoruz. Burada sıkıntı şu, aylık paketler oluyor bildiğiniz gibi. Paketlerde biraz sıkıntı yaşıyoruz. Ek internet paketi alıyorum, derse girmek için. Yoksa KYK Wi-Fi’yle giremiyoruz.”

YURTLAR, EVLER ÇOK PAHALI, VERİLEN PARA BİR İKİ GÜN İÇİN DEĞMİYOR: “Hukuk fakültesi 2’nci sınıf öğrencisiyim. Seçmeli derslerimiz online, zorunlu derslerimiz yüz yüze. Ama çok fazla seçmeli ders aldığım için neredeyse derslerin yüzde 50’si online şeklinde oluyor. Okulun, yurdun interneti yavaş olduğu için online derslere genelde giremiyoruz ya da girsek de bağlantı kopuyor. Bu yüzden zorlanıyoruz. Benim arkadaşlarım zar zor ev buldular ya da anneleri babaları fedakârlık yaparak onları bir özel yurda yerleştirdi. Fakat bir gün okula gidiyorlar. O da bir iki saatliğine. Bu çok saçma. Madem böyle bir şey olacaktı hiç açılmasaydı ya da konaklama imkânı sağlanmalıydı. O yüzden çok zorlanıyor arkadaşlarım. Aynı şekilde anneler babaları da çok zorlanıyor. Çünkü gerçekten çok zor. Okullar çok pahalı, yurtlar çok pahalı. Evler inanılmaz pahalı. Ve sadece bir iki gün için değmiyor yani verilen para.”

AYNI GÜN HEM YÜZ YÜZE HEM ONLINE DERSLERİMİZ OLUYOR: “Turizm işletmeciliği 2’nci sınıf öğrencisiyim. Okula dört gün geliyorum. Bir gün online, ama dört gün geldiğim sürece de online derslerim var. Bugün 15:00’te biten bir normal yüz yüze dersim vardı. Şu an 18:00’de bir online dersim var. Eve gidip ona gireceğim. Benim evime ulaşmam yarım saat, ama bazı insanların iki saat falan sürüyor, onlar yetişemiyor. Okulda giriyorlar. Böyle zorluklar oluyor. Okula gelip 150 kişilik bir sınıfa girip sonra eve gidip bir dersi online almamın mantığı yok.”

TEK BİR DERS İÇİN ŞEHİR DEĞİŞTİRDİLER: “Bilgi ve belge yönetimi 2’nci sınıf öğrencisiyim. ‘Yüzde altmış yüz yüze, yüzde kırk online’ denildi. Üç gün geliyoruz okula, bir gün online dersimiz var. Şehir dışından gelip bir yurda yerleşiyorsun. Sonra bir bakıyorsun tek bir tane dersin var. Tek bir tane ders için şehir değiştirmişsin. Diğerlerinin hepsi online. Çok kötü. Umarım bir şekilde düzelir. Arkadaşlarım var, KYK’da sıkıntı çeken. 16 GB internet kotaları var. Ama yetmiyor, tabii video falan izliyorlar. Online derslere katılıyorlar. Sıkıntı olabiliyor.”

BİR DERSİ OLAN, ÖZEL YURTTA KALMAK ZORUNDA KALDI: “Hukuk fakültesi 4’üncü sınıf öğrencisiyim. İki dersimiz online, diğerleri yüz yüze. KYK’da birçok öğrenci kaldığı için internet hızı yavaş. Daha çok kendi internetimi bağlıyorum. Yakın bir arkadaşım yüksek lisans için geldi. Beş dersi vardı zaten ve iki dersi yüz yüze, üçü online. Mesela bir dersi olan aynı şekilde var ama özel yurtta kalmak zorunda, yurt çıkmadı. Tabii çok yüksek meblağlar ödeyerek kalıyor. Gelmişken de kalıyor. Böyle mağduriyetler oluyor.”

DERSE YOLDA TELEFONDAN GİRİYORUM: “Turizm işletmeciliği 2’nci sınıf öğrencisiyim. Haftanın üç günü okula geliyorum, iki gün de online eğitim var. Ben telefondan giriyorum. Yani yolda bile girilebiliyor.”

OKULUN İNTERNETİNDEN ONLINE DERSE GİRİYORUM: “İktisat fakültesi 1’inci sınıf öğrencisiyim. Üç güç boyunca okula geliyoruz. Geri kalan derslerimiz online. Okula gelip okulun internetinden giriyorum derslere. KYK’da kesilme olabiliyor.”

DÖRT GÜN ONLINE, BİR GÜN YÜZ YÜZE: Gazetecilik bölümü 1’inci sınıf öğrencisiyim. Dört gün online, bir gün yüz yüze eğitim için buraya üniversiteye geliyorum. Evde kaldığım için bir sorun yaşamıyorum. Fakat verimlilik konusunda yüz yüze eğitimin daha sağlıklı ve daha iyi olacağını düşünüyorum.”

BU ŞEKİLDE MAĞDUR OLMAMIZ UTANÇ VERİCİ: “Fen fakültesi biyoloji bölümü 4’üncü sınıf öğrencisiyim. Hibrit eğitim alıyoruz. Laboratuvar dersleri yüz yüze oluyor. Diğer teorik derslerimiz yüzde kırk civarında online, diğer tarafı da yüz yüze alıyoruz. Her şeyin bir sıkıntısı oluyor. Şehir dışındaki arkadaşlarımızın bu şekilde mağdur olması tabii ki de çok sıkıntı ve utanç verici. Özel yurtlar zaten çok pahalı ve devlet yurtlarının da imkanları kısıtlı. Özellikle internet. Yani benim yurtta kalan arkadaşlarım hep internetin yokluğundan şikayetçi. Kota yetmiyor. Mesela belli bir kotaya sahipler ama yetmiyor, onlar için daha iyi bir imkân sağlanabilir.”