Ana Sayfa Gündem 20 Ekim 2021

TBMM BAŞKANVEKİLİ BİLGİÇ: ÖNERGE VE TEKLİFLERİN ELEKTRONİK SİSTEM ÜZERİNDEN YAPILMASI HUSUSU DEĞERLENDİRİLECEK

TBMM Başkanvekili Sadi Bilgiç, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun kağıt israfını önlemek için soru önergesi, araştırma önergesi ve kanun tekliflerinin elektronik ortama taşınmasıyla ilgili sorusuna, “Yazışmaların kurum içinde halihazırda kullanılmakta olan Elektronik Belge Yönetim Sistemi üzerinden yapılması hususu değerlendirilecektir” yanıtını verdi.

Sezgin Tanrıkulu, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a, kağıt israfını önlemek için milletvekillerinin verdiği soru önergesi, araştırma önergesi ve kanun tekliflerinin elektronik ortama taşınmasıyla ilgili çalışma olup olmadığını sordu. CHP’li Tanrıkulu’nun soru önergesine Şentop adına yanıt veren Sadi Bilgiç, şunları kaydetti:

“Yasama evrakının TBMM Başkanlığı’na sunulmadan önceki aşamalarında TBMM Başkanlığı’nın herhangi bir rolü bulunmamaktadır. Diğer yandan TBMM Başkanlığı, bünyesinde kağıt kullanımının mümkün olduğunca azaltılması amacıyla 2021 yılının mart ayından itibaren yürütülen ön hazırlık çalışmalarının tamamlanmasını müteakip, soru önergenizde bahsi geçen yazışmaların kurum içinde halihazırda kullanılmakta olan Elektronik Belge Yönetim Sistemi üzerinden yapılması hususu değerlendirilecektir.”