Ana Sayfa Gündem 20 Ekim 2021

KORONAVİRÜS NEDENİYLE 214 KİŞİ DAHA HAYATINI KAYBETTİ

Sağlık Bakanlığı’nın 20 Ekim’e ilişkin koronavirüs verilerine göre; son 24 saat içerisinde yapılan 361 bin 350 testten 29 bin 760’ı pozitif çıktı. Virüs nedeniyle 214 kişi daha hayatını kaybetti. İyileşen hasta sayısı 28 bin 803 olarak açıklandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Aşı her yerde benzer etkiyi göstereceğine göre, acaba nerede hata yapıyoruz? Tedbirlerde zayıfız. Aşılanma da tedbir de artmalı” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın paylaştığı haritada, 2. doz aşılamada hedef nüfusun yüzde 75 ve üzerinin aşılandığı iller mavi renkle gösteriliyor. Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs verilerine ilişkin yayınladığı tabloda yer alan bilgilere göre; 2. doz aşılamada yüzde 81.5 aşılama oranıyla Muğla ve Kırklareli birinci sırada yer alıyor. Yüzde 51.3 aşılama oranı ile Şanlıurfa ise son sırada bulunuyor.

2.doz aşılamada üç büyük ilde ise birinci sırada yüzde 79.2 ile İzmir, ikinci sırada yüzde 77.0 ile Ankara ve üçüncü sırada yüzde 71.2 ile İstanbul yer alıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vaka tablosunu sosyal medya hesabından şu notla paylaştı:

“Türkiye, nüfusa kıyasla aşı oranı en iyi ülkeler arasında. Buna rağmen, günlük vaka ve can kaybı sayılarımız arasında belirgin farklar var. Aşı her yerde benzer etkiyi göstereceğine göre, acaba nerede hata yapıyoruz? Tedbirlerde zayıfız. Aşılanma da tedbir de artmalı.”