Ana Sayfa Gündem 20 Ekim 2021

KARS BARO BAŞKANI : “MESLEKTAŞIMIZ EMNİYETTE SALDIRIYA MARUZ KALDI”

TACETTİN DURMUŞ 

Kars Baro Başkanı Fettah Çapkurt bugün Kars İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü bürosuna müvekkilini teslim eden bir avukatın, bir polis memuru tarafından fiziki ve sözlü saldırıya uğradığını ileri sürdü. Kars Adliyesi önünde açıklama yapan, Kars Baro Başkanı Fettah Çapkurt ve bir grup avukat yaşanan olayı protesto etti.

Kars Baro Başkanı Fettah Çapkurt Kars Adliyesi önünde basın mensuplarına açıklama yaptı. Barı Başkanı Çapkurt şunları söyledi:

“Bir meslektaşımız, bugün Kars İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Bürosunda mesleki faaliyetini yerine getirmeye çalıştığı sırada kolluk personelinin fiziki ve sözlü saldırısında maruz kalmıştır.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Meslektaşımız olayın akabinde Kars Cumhuriyet Başsavcılığı’na ilgili kolluk görevlisi hakkında ‘tehdit’, ‘hakaret’ ve ‘kamu görevlisine görevini yaptırmama’ suçlarından suç duyurusunda bulunmuştur.

“SEN KİM OLUYORSUN, ÇIK DIŞARI !”

Meslektaşımız mesleki faaliyeti kapsamında, hakkında yakalama kararı bulunan müvekkilini Asayiş Şube Müdürlüğü’ne götürerek teslim etmiş ve bu hususun ilgili tutanağa yazılmasını istemesi üzerine, ilgili kolluk görevlisi bunu tutanağa yazmayarak, ‘sen kim oluyorsun, çık dışarı’ diyerek kolundan tutulmak suretiyle koridora çıkartılmıştır. Daha sonra ilgili kolluk görevlisi, meslektaşımızın üzerine yürümesi üzerine o anda orada bulunan diğer kolluk görevlileri ve meslektaşımızın müvekkilleri araya girmek suretiyle meslektaşımıza korumaya almışlardır.

Anayasamızın 2. maddesinde de belirtildiği üzere ‘Türkiye Cumhuriyeti hukuk devleti olup, polis devleti değildir. 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 1. maddesine göre ‘avukatlık mesleği kamu hizmeti olup aynı zamanda Türk Ceza Kanunu’nun 6. maddesinin 1. Fıkrasının C bendinde düzenlendiği üzere; avukatlık mesleği kamu görevlisi’ olarak sayılmaktadır.

Her zaman söylediğimiz gibi; avukatlar davanın tarafları değildir. Sadece müvekkillerinin haklarını hukuk düzeni içerisinde savunan yargı mensuplarıdır. Davanın tarafıymış gibi avukatların özdeş tutulmaları ve bu şekilde saldırılara maruz kalmaları kabul edilebilir değildir.

Kars Barosu olarak; meslektaşımıza yönelik hakaret tehdit ve bu çirkin saldırı girişimini kabul etmediğimizi, bu konu hakkında meslektaşımızın yanında yer aldığımızı ve ayrıca bu konunun takipçisi olacağımızı tüm kamuoyuna önemle duyururuz.”