Ana Sayfa Yurt 20 Ekim 2021

İZMİT BELEDİYESİ YEREL BUĞDAY TOHUMU DAĞITIMINA DEVAM EDİYOR

İzmit Belediyesi ve İzmit Ziraat Odası ortaklığında yürütülen Yerel Buğday Deneme Projesi kapsamında en verimli buğday olarak belirlenen “Nusrat” cinsi buğday tohumlarının çiftçilere dağıtımı devam ediyor.
 
İzmit Belediyesi’nin yerel tohum kullanımını ve verimliliğini arttırmak amacıyla İzmit Ziraat Odası ile birlikte Ambarcı Mahallesi’ndeki 4 dönüm alanda yürüttüğü Buğday Verimliliğini Arttırma ve Yerel Buğday Tohumunu Destekleme Projesi kapsamında öne çıkan “Nusrat” cinsi buğday tohumunun çiftçilere dağıtımı sürüyor.
 
Toprakta en verimli buğday olarak belirlenen “Nusrat” buğday tohumu, İzmit Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü ekipleri tarafından köylerdeki çiftçilere ulaştırılıyor.
 
438 ÇİFTÇİYE DAĞITILACAK
 
İzmit Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü’nden Ziraat Mühendisi Volkan Atabay, tohum dağıtımıyla ilgili olarak, “Ambarcı Mahallesi’nde daha önce ekimini gerçekleştirdiğimiz 5 çeşit buğday içinde en fazla verime sahip olan, hastalık ve zararlara karşı dayanıklı olan Nusrat Buğday Tohumumuzun devamı niteliğinde çiftçilerimize dağıtım gerçekleştiriyoruz. Bu süreçte 300 çiftçimize buğday tohumumuz teslim edildi. Toplamda 438 çiftçimizin tohum için başvurusu var. Bu hafta içi başvuruda bulunan tüm çiftçilerimize Nusrat buğday tohumumuzun dağıtımı gerçekleştirilecek” diye konuştu.