Ana Sayfa Yurt 20 Ekim 2021

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ OKUL YAPTIRIYOR

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karabağlar Abdi İpekçi mahallesinde 32 derslikli okul binası inşa ediyor. Türk edebiyatının güçlü kalemlerinden Orhan Kemal’in adını taşıyacak okul, yaklaşık bin öğrenciye eğitim-öğretim imkanı sağlayacak. Zemin etüdü tamamlanan projenin yapımına kısa sürede başlanması hedefleniyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Başkan Tunç Soyer’in eğitimde fırsat eşitliği vizyonu çerçevesinde çalışmalarını sürdürüyor. “Arka sıralara” daha hızlı hizmet götürmek için oluşturulan Acil Çözüm Ekibi’nin Karabağlar Abdi İpekçi mahallesindeki incelemelerinde bölge halkının ilettiği okul talebi için çalışmalar başladı. Proje, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tamamen kendi imkanlarıyla hayata geçirilecek. Okul binasının tamamlanmasıyla bölgede yaşayan çocuklar dağlık araziden geçmek ve uzun mesafe yürümek zorunda kalmayacak.

TÜMÜYLE İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN YAPTIĞI İLK OKUL

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’yle imzalanan protokol çerçevesinde yaklaşık bin öğrencinin faydalanacağı okul binası 32 derslikli olacak. Çevre dostu ve engelsiz olarak tasarlanacak bina, ilkokul ve ortaokul olarak kullanılacak. Okul, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki İZBETON A.Ş tarafından yapılacak ve İzmir’de tümüyle Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ilk okul binası olacak.

Okulun inşaatı için halk arasında “Eski Çamlık” olarak bilinen bölge seçildi. 14 bin 545 metrekarelik alanda inşa edilecek okul için zemin etüdü tamamlandı, projelendirme çalışmalarının aralıkta bitirilmesi öngörülüyor. Yapım ihalesine ise önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde çıkılması planlanıyor.

ORHAN KEMAL’İN ADINI TAŞIYACAK

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kentin tüm çocuklarına eğitimde fırsat eşitliği sağlamak için üzerlerine düşeni yapmaya devam edeceklerini belirterek, “Bu okul, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentin geleceğine attığı en değerli imzalardan biri olacak. Kuracağımız eğitim yuvasının, Türk edebiyatının en değerli kalemlerinden Orhan Kemal’in adını taşımasını uygun gördük. İnanıyorum ki bu sıralardan onun kadar aydınlık ve yurtsever nesiller yetişecek” dedi.