Ana Sayfa Şirket Haberleri 20 Ekim 2021

FORD OTOSAN, TÜRKİYE’NİN İLK YERLİ ŞANZIMANINI TANITTI

Ford Otosan, Türkiye’de geliştirilip Eskişehir fabrikasında seri üretimine geçtiği ilk yerli şanzımanı törenle tanıttı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Ford Otosan mühendisleri tarafından tasarlanıp geliştirilen yerli şanzıman yeni gururumuz oldu” dedi. Bir ilki gerçekleştirmenin heyecanını ve mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, “Uzun vadede bu ülkeye yatırım yapan herkes kazanır” diye konuştu.

Ford Otosan tarafından 58 milyon euro yatırımla üretilen yerli şanzıman, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın da katıldığı bir törenle tanıtıldı. Törende yaptığı konuşmada, “Ford Otosan mühendisleri tarafından tasarlanıp geliştirilen yerli şanzıman yeni gururumuz oldu” diyen Bakan Varank, şunları söyledi:

VARANK: KAMYONLARIN YERLİLİK ORANI YÜZDE 90’LARI BULACAK

“Son 6 yıldır ihracat şampiyonu olan Ford Otosan, Türkiye’nin bugününe ve yarınına yatırım yapmayı sürdürüyor. Pandemiye rağmen hız kesmeden, hatta vites yükselterek yoluna devam ediyor. 2020 yılı aralık ayında Ford Otosan, 2 milyar euroluk yeni yatırım müjdesini kamuoyuna duyurmuştu. Yine bu senenin başında Sayın Cumhurbaşkanı’mızla birlikte Ford Otosan ve Ford Avrupa arasında gerçekleştirilen satın alma sözleşmesinin imza törenine eşlik etmiştik. TÜBİTAK desteğiyle geliştirilen Ecotorq motorundan sonra, şimdi de 58 milyon euro yatırım ile Ford Otosan mühendisleri tarafından tasarlanıp geliştirilen yerli şanzıman yeni gururumuz oldu.

Ford Otosan, motor, aks ve şanzımanın üçünü de kendi geliştirebilen sayılı küresel kamyon üreticilerinden biri haline gelecek. Ayrıca şanzıman yatırımıyla Türkiye’nin küresel pazarlardaki rekabetçi gücüne büyük katkı sunacak. Tasarımı ve Ar-Ge’si Türk mühendisleri tarafından gerçekleştirilen kamyonların yerlilik oranları yüzde 90’ları bulacak. Bununla birlikte üretilen şanzımanlar, kamyonların içerisinde 40’ı aşkın ülkeye ihraç edilecek. Özetle hem Ford Otosan hem yerli otomotiv sanayi hem de Türkiye kazanacak. Bu ve bunun gibi yüksek katma değerli yatırımlarla büyük ve güçlü Türkiye’nin inşası emin adımlarla gerçekleşecek.”

KOÇ: ÜLKEMİZİN KÜRESEL REKABETTEKİ EN BÜYÜK EKSİKLİĞİ SANAYİ VE TEKNOLOJİ YATIRIMLARI

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç da Türkiye’nin küresel rekabetteki en büyük eksikliğinin sanayi ve teknoloji yatırımları olduğunun altını çizdi. Koç, şöyle konuştu:

“Ülkemizin potansiyelini hayata geçirmesi ve küresel arenada her zaman rekabetçi bir noktada konumlanması vizyonunu üzerimize vazife addediyoruz. Topluluğumuzun varoluş nedenlerinin en güzel özeti, ‘önce vatan’ diyerek potansiyeli görmek, yılmamak, gelişmek ve büyümek. Bu felsefe zaman içinde ‘Ülkem varsa ben de varım’ düsturu olarak topluluğumuzun adeta DNA’sının bir parçası olmuştur. Koç Topluluğu ve Ford Motor Company arasındaki uzun soluklu ortaklığın bir sonucu olarak kurulan Ford Otosan da bu bakış açısıyla bu topraklar için yatırıma, üretime ve değer sunmaya devam ediyor.

Ülkemizin küresel rekabetteki en büyük eksikliği sanayi ve teknoloji yatırımları. Türkiye olarak bu eksikliği giderebilmemiz için, nitelikli insan kaynağımız ile bilgi ve teknoloji üretebilmemiz ve yüksek katma değerli ürün ve hizmetler sunabilmemiz gerekiyor. Topluluk olarak da en büyük hedefimiz, Türkiye’nin teknolojik rekabet gücünü artırarak, global çapta bir merkez ve bu alanda dünyanın sayılı oyuncularından biri olmasıdır. Bu hedefimizi gerçekleştirmek için her işimizde yönümüzü geleceğe, sürdürülebilirliğe, Ar-Ge ve inovasyona çeviriyoruz. Hız kesmeyen teknoloji yatırımlarımızla geleceğe yönelik ürün ve hizmetler geliştirmeye gayret ediyoruz. Bu hedefimizi gerçekleştirmede büyük yol alan topluluğumuzun gözbebeği Ford Otosan, otomotiv endüstrisinde her yönüyle bugün global bir oyuncu konumunda.”

“EKONOMİMİZE KATMA DEĞER SUNMAYA DEVAM EDİYORUZ”

Türkiye otomotiv üretiminin yüzde 25’ini gerçekleştiren, Türkiye’nin son 6 senedir ihracat şampiyonu olan Ford Otosan’ın büyüme ivmesinin ve iradesinin daha da güçleneceğine inandığını söyleyen Ali Koç, “Bunun için de yatırım ve çalışmalara hız kesmeden devam ediyoruz. Bugün itibarıyla başta Avrupa olmak üzere, 40’ı aşkın ülkeye Eskişehir’de üretilen ağır ticari araçlarımızı ihraç ediyoruz. F-MAX’in dünya çapındaki bu başarısının ardından bugün, üst düzey mühendislik başarısı olan Türkiye’nin ilk ve tek yerli şanzımanını sizlerle buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ağır ticari araç segmentinde Türkiye’nin ilk ve tek yerli şanzımanı ile teknolojik katma değeri yüksek bir ürünü sıfırdan geliştirip üreterek Ar-Ge ve mühendislik kapasitemize bir yenisini ekliyoruz. Yerlilik konusunu çok önemsiyor ve araçlarımızın yerlilik oranını en yüksek seviyeye taşıyarak ekonomimize katma değer sunmaya devam ediyoruz. Yerli şanzımanımız ile beraber ürettiğimiz ağır ticari araçlarımızın yerlilik oranı yüzde 90’a yaklaştı” diye konuştu.

“UZUN VADEDE TÜRKİYE’YE YATIRIM YAPAN HERKES KAZANIR”

Koç topluluğu olarak, uzun vadeli değer yaratma vizyonuyla bu ülkenin geleceğine yatırım yapmaya devam edeceklerini dile getiren Koç, “Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Ekonomimizin en zor dönemleri dahil bu şekilde hareket eden topluluğumuzun ve bize güvenen uluslararası ortaklarımızın başarısının herkese ilham vermesini ve örnek olmasını diliyorum. Her fırsatta tekrarladığım gibi, Türkiye’yi kısa dönemli analizlerle anlamaya çalışmak büyük bir yanılgıdır; uzun vadede bu ülkeye yatırım yapan herkes kazanır” dedi.

İLK YERLİ ŞANZIMANININ HAYATA GEÇİŞ SERECİ

Seri üretime geçen ilk ve tek yerli şanzıman için 58 milyon euro yatırım yapıldı.  Tasarım test ve geliştirme aşamaları 5 yıl sürdü. 230 mühendis projede görev aldı. Şanzıman 1 milyon km’yi aşkın yolda, farklı ve zorlu koşullarda test edildi.