Ana Sayfa Yurt 20 Ekim 2021

BORNOVA’DA SANAT KURSLARI BAŞLIYOR

Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun  (BBŞT), sahne arkasında nasıl çalışıldığını merak edenler için düzenlediği “Sahne Arkası Kursları” ile yazarlığa özendirmek amacıyla hazırlanan ve çevrimiçi gerçekleşecek “Yetişkinler İçin Dramatik Yazarlık” kursları başlıyor.

Kültür ve sanat faaliyetlerine aldığı pandemi önlemleri kapsamında devam eden Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu,  2021- 2022 kurs sezonunu için hazırlıklarını tamamladı.

SAHNE ARKASI

“Sahne Arkası Kursları”na katılarak işin mutfağına öğrenmek isteyen kursiyerler, kostüm, dekor, aksesuar, ses ve ışık gibi alanlarda eğitim alacak. Tiyatro sezonu boyunca sahne arkası çalışmaları üzerine teorik ve uygulamalı derslere katılırken, BBŞT’nin oyunlarında da aldıkları eğitimi tecrübe edebilecek. 18 yaşını doldurmuş tiyatro tutkunlarının katılabileceği eğitimler için Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi’nde seçmeler gerçekleştirilecek. 

DRAMATİK YAZARLIK

Yazarlığa özendirmek amacıyla hazırlanan “Dramatik Yazarlık” eğitiminde ise oyun yazma teknikleri, durum ve olay yaratma, diyalog oluşturma, kişileştirme, sahne ve kısa oyun yazma denemeleri gibi konularda dersler verilecek. Eğitimler, internet üzerinden canlı olarak gerçekleştirilecek.  2 Kasım tarihinde başlayacak olan kurslar her hafta Salı günü 2 saat olarak yapılırken, kursa katılan yazar adayları, uzman eğitmenler tarafından toplam 24 saat eğitim alacak. Kayıtlar kontenjanla sınırlıdır. 

Kurslardan yararlanmak isteyen tiyatroseverler, bbst.bornova.bel.tr.  internet adresinden bilgi alıp başvuruda bulunabilecek.

“GENÇ SANATÇILAR YETİŞTİRİYORUZ” 

Düzenledikleri etkinlikler ve kurslarla kentin kültürel yaşamına katkıda bulunduklarını belirten Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, “Gelecek nesillere sanatı sevdiriyor, düzenlediğimiz kurslarla genç sanatçılar yetiştiriyoruz. Tiyatroda sahne önü gibi, sahne arkası da çok önemli. Tiyatronun mutfağını merak edenlere bunu öğretirken, yazar olmak isteyenlere de olanak sunmak istiyoruz” dedi.