Ana Sayfa Gündem 19 Ekim 2021

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: “BÜYÜKELÇİLERİN SAVUNDUĞUNU İDDİA ETTİKLERİ HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ, DEMOKRASİ VE YARGI BAĞIMSIZLIĞINA AYKIRI OLDUĞU İLETİLDİ”

Dışişleri Bakanlığı, davası süren tutuklu iş insanı Osman Kavala’nın serbest bırakılması için ortak çağrıda bulunan 10 ülkenin büyükelçisinin bakanlığa çağrılmasına konusunda, “Büyükelçilerin savunduğunu iddia ettikleri hukukun üstünlüğü, demokrasi ve yargı bağımsızlığına da aykırı olduğu iletilmiştir” açıklamasını yaptı.

Almanya, ABD, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda büyükelçilikleri 4 yıldır tutuklu olan iş insanı Osman Kavala’nın serbest bırakılması için dün ortak bir açıklama yaparak Türkiye’ye çağırıda bulundu.

Bunun üzerine 10 ülkenin büyükelçileri, dün akşam Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Bakanlık, bugün açıklama yaparak, büyükelçilerin uyarıldığını bildirdi.

“YARGI BAĞIMSIZLIĞINA AYKIRI OLDUĞU İLETİLDİ”

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklama şöyle:

“Ülkemizde devam eden bir davayla ilgili olarak, diplomatik teamüllere aykırı bir şekilde dün akşam ortak bir açıklama yayımlayan Ankara’daki bir grup Büyükelçi bu sabah Dışişleri Bakanlığına çağrılmıştır.

Bu ülkelerin Büyükelçileri/Maslahatgüzarlarına, sosyal medya üzerinden yapılan ve bağımsız yargı tarafından yürütülen hukuki bir süreçle ilgili bu hadsiz açıklamanın kabul edilemez olduğu, hukuki süreçlerin siyasallaştırılmasına ve Türk yargısına baskı yapmaya yeltenen bu açıklamanın reddedildiği, söz konusu açıklamanın Büyükelçilerin savunduğunu iddia ettikleri hukukun üstünlüğü, demokrasi ve yargı bağımsızlığına da aykırı olduğu iletilmiştir.

“BÜYÜKELÇİLER, VİYANA SÖZLEŞMESİ KAPSAMINDA GÖREVLERİNİN SORUMLULUKLARI İÇERİSİNDE KALMA KONUSUNDA UYARILDI”

Adıgeçenlere, Anayasamızda da kayıtlı olduğu üzere, Türkiye’nin insan haklarına saygılı, demokratik bir hukuk devleti olduğu vurgulanmış ve Türk yargısının bu tür sorumsuz açıklamalardan etkilenmeyeceği hatırlatılmıştır.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin, bazı ülkelere yönelik verdiği ve yıllardır uygulanmayan kararlarını görmezden gelenlerin, sadece Türkiye ile ilgili davalara odaklanmalarının ve özellikle Kavala davasını sürekli ve ısrarla gündemde tutmaya çalışmalarının samimiyetsiz ve çifte standartlı bir yaklaşım olduğuna dikkat çekilmiş, Büyükelçiler/Maslahatgüzarlar Viyana Sözleşmesi kapsamında görevlerinin sorumlulukları içerisinde kalma konusunda uyarılmışlardır.”