Ana Sayfa Gündem 19 Ekim 2021

CHP’Lİ SARIBAL: “ET VE SÜT KURUMU, 654 MİLYON ZARARINI KÜÇÜK BESİCİLERDEN ÇIKARIYOR”

CHP Tarımdan Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Orhan Sarıbal; Et ve Süt Kurumu’nun 654 milyon zararını besiciden aldığı et fiyatlarını düşürerek telafi etmeye çalıştığını söyledi. Sarıbal, “ESK piyasadan belli başlı firmalardan canlı hayvan alıp kesim yaparak yandaşlarını korurken, küçük aile işletmesi olan besiciler, düşük kesim ve yüksek yem fiyatları karşısında sürekli devlet eliyle eziliyor” dedi.

CHP Tarımdan Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Bursa Orhangazi’de besicileri ziyaret etti. Sarıbal, yem fiyatlarının son bir yılda yüzde 100’ün üzerinde arttığına, et fiyatlarının ancak yüzde 17’de kaldığına dikkat çekti.

Mevcut durumda hayvancılığın sürdürülemez olduğunu belirten Sarıbal, yazılı açıklamasında şu değerlendirmeyi yaptı:

“Besiciler artan yem fiyatları nedeniyle hayvancılık yapamaz durumda. Orhangazi’de görüştüğümüz besicilerden biri 1 milyon liralık hayvan aldığını yem parasının ise 800 bin lira tuttuğunu belirterek, ‘Bu koşullarda benim bu hayvanı besleyip, elektrik, su, kaba yem, verilen emek hesaba katıldığında benim bu işten para kazanmam mümkün değil. Her gün zarar ediyorum’ dedi. Besiciler ete zam istemiyorlar, artan fahiş yem fiyatlarının düşürülmesini talep ediyorlar. Besiciler, yem maliyetleri bu şekilde devam ederse kasapların et alamayacağını, dolayısıyla da tüketicilerin de et tüketemez hale geleceğini ifade ettiler.”

Besicilerin geçen yıl Kurban Bayramı döneminde 36-40 lira arasında kesim yaptıklarını bu yıl ise 42-46 lira arasında kesim yapabildiklerini kaydeden Sarıbal, “Hayvancılığın yüzde 70’ni oluşturan yem fiyatları yüzde 100’ün üzerinde artarken aynı sürede besicilerin et fiyatları yüzde 15 ile yüzde 17 arasında artmış. Kesim fiyatlarının yem fiyatları karşısındaki artışı hayvancılık için sürdürülebilir bir durum değil” açıklamasını yaptı.

“ET VE SÜT KURUMUN ZARARI 654 MİLYON LİRAYA ULAŞTI”

Et ve Süt Kurumu’nun (ESK) zarar ettiğini bu zararında devlet hazinesinden karşılandığını vurgulayan Sarıbal, “ESK’nın son üç yıllık kamu zararı 654 milyon liraya ulaştı. Bu yıl ise daha yıl bitmeden ilk 9 ayda 422 milyon liralık kamu zararı oluşmuş durumda. Oluşan kamu zararı et fiyatlarını düşürmek için yapılan bir iş. Ama ülkedeki besicilere zarar vermektedir. ESK piyasadan belli başlı firmalardan canlı hayvan alıp kesim yaparak yandaşlarını korurken, buna karşın küçük aile işletmesi olan besiciler, düşük kesim ve yüksek yem fiyatları karşısında sürekli devlet eliyle eziliyor” dedi.