Ana Sayfa Gündem 19 Ekim 2021

BTP BAŞKANI BAŞ: “PARLAMENTER SİSTEMİN ARKASINDAYIZ”

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş, “Bir taraf diyor ki; başkanlık sistemi, öteki taraf ise parlamenter sistem diyor. Elbette ki parlamenter sistemin arkasındayız. Hatta biz başkanlık sistemini protesto etmek için 2018 seçimlerine Bağımsız Türkiye Partisi olarak katılmadık” dedi.  

BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş, partisinin Çorum il kongresine katıldı. CHP, İYİ Parti ve DEVA Partisi’nin il başkanlarının da katıldığı kongrede, partinin Çorum İl Başkanlığı görevine yeniden Mehmet Ali Tanık seçildi. Baş, kongrede yaptığı konuşmasında başkanlık sistemi, parlamenter sistem ve Taliban’ın Türkiye ziyaretine değindi. Baş’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“BU ÜLKENİN MAALESEF BİR GELECEĞİ YOK”

“Bu ülkenin gençliği her gün bu ülkeyi terk ediyor. Terk edemeyenler de terk etme hayali kuruyor. Çorum’da bir anket yapalım, bu kentteki gençlerin dahi yüzde 90’ı ‘fırsatını bulursam bu ülkeden gitmek isterim’ der. Ülke bu durumda. Bu ülkenin maalesef bir geleceği yok. Ülkemizde işsizlik, açlık ve fakirlik almış başını gidiyor. İktidarın gündemi başkanlık sistemi. Muhalefetin mevzusu güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönüş. Muhalefetten görüştüğümüz isimlere ‘güçlendirilmiş parlamenter sistem nedir’ diye sordum. Maalesef bunun bir cevabı yok. Yani bir taraf diyor ki; başkanlık sistemi, öteki taraf ise parlamenter sistem diyor. Elbette ki parlamenter sistemin arkasındayız. Hatta biz başkanlık sistemini protesto etmek için 2018 seçimlerine Bağımsız Türkiye Partisi olarak katılmadık. Yani siyasilerin derdi bu iken halkımızın derdi ise açlık ve sefalet.

“DEVLETİN MALI DEDİĞİNİZ ŞEY SİZİN MALINIZ”

Daha yeni tank fabrikasını yok pahasına satmadılar mı? Çorumlular iyi bilir, şurada bir şeker fabrikası vardı. Kimindi bu fabrika? Devletin! Devletin malı dediğiniz şey sizin malınız. Devlet benim, sensin, biziz, devlet bizim çocuğumuz, geleceğimiz, babamız… Devletin nesi varsa milletindir. Bunun farkında değiliz.  Bu fabrika ederinin yarı fiyatından daha aşağısına, sadece arazisinin ederinin yarısından daha ucuzuna üstelik de içindeki malıyla beraber peşkeş çekilirken bu ülke zengin ama en kalkıp ‘Bu vatandaşa 10 bin lira asgari ücret vereceğim’ dediğim de bu ülke fakir.

“TALİBAN DA ÇOK KISA ZAMANDA TERÖRİST İLAN EDİLECEKTİR”

Kendilerine kötü bir haberim var. Haberim şu: ‘Eğer size dostum dediler ise sizinle yiyip içtiler ise yakında terörist ilan edileceksiniz demektir. Çünkü bizim öyle bir hükümetimiz var ki; kime dostum dese, dönüyor dolaşıyor terörist oluyor. Kime kardeşim dese dönüyor dolaşıyor terörist ilan ediliyor. Taliban da çok kısa zamanda terörist ilan edilecektir. Biz bu Taliban’ın ne olduğunu daha önce anlattık. Taliban Müslümanmış! Taliban’ın neresi Müslüman yahu. Böyle Müslümanlık mı olur? Bunları bize Müslüman diye pazarlıyorlar. Sen O’nunla aynı şeye inanıyor olabilirsin bu sizi inanç kardeşi yapabilir ama Müslüman yapmaz. Sizin Müslüman olmanız için bir kere Atatürk çizgisinde olmanız gerekiyor.”

“BİZ YİNE ÖZ DEĞERLERİMİZDE BİRLEŞİRİZ”

Bu insanların en temel problemi tarihiyle düşmanlıkları. Bu şehitler, gaziler olmasaydı bu vatan, bu millet olmayacaktı. Sahip olduğumuz her şeyimizi biz bu insanlara borçluyuz. Bakın burada bir kardeşlik örneği var; İYİ Parti, CHP, DEVA Partisi burada. Biz siyasi olarak, fikren ayrılabiliriz, bakış açılarımız ayrılabilir ama bu bizi Türk milleti yapmaktan alıkoymaz. Bu bizi kardeş yapmaktan alıkoymaz. Bu bizi yarın herhangi bir tehditte omuz omuza verip bu vatan için birlikte savaşmaktan alıkoymaz. Biz yine Atatürk’te birleşiriz, biz yine öz değerlerimizde birleşiriz, biz yine Anadolu’yu Müslüman eden Hacı Bektaş’ta birleşiriz. Bugün bu ülkede izlenen siyasetin problemi bu; bizleri ayrıştırmak istiyorlar.”