Ana Sayfa Yurt 19 Ekim 2021

9.BİOR YELKEN YARIŞLARI ÖDÜL TÖRENİYLE SONA ERDİ

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Yelken Federasyonu ve Bodrum Belediyesi iş birliğinde, Bodrum Belediyesi Bodrumspor Yelken Kulübü organizasyonuyla gerçekleştirilen BİOR (Bodrum International Optimist Regatta) düzenlenen ödül töreni ile sona erdi.

Bu yıl 9’uncusu gerçekleştirilen yelken yarışlarına, 16 ülkeden (ABD, Ukrayna, Rusya, Tayland, Polonya, Hollanda, Malta Yunanistan, Macaristan, Finlandiya, Estonya, Çekya, Bulgaristan, Belçika, Azerbaycan ve Türkiye) toplam 286 yarışmacı katılırken, 5 gün boyunca 8 yarış gerçekleştirildi. Hava şartlarının olumsuz olduğu bir günün haricinde, çekişmeli ve heyecanlı anlara sahne olan organizasyonda, dünyanın dört bir yanından Bodrum’a gelen yarışmacıların mücadeleleri, izleyenlere keyifli anlar yaşattı.

Ödül töreninde konuşma yapan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum’un BİOR gibi uluslararası organizasyonları başarılı şekilde yapacak potansiyelde olduğunu belirterek, bu organizasyonun 4-14 Temmuz 2022 tarihinde gerçekleşecek Optimist Dünya Şampiyonası’na da bir hazırlık niteliği taşıdığını söyledi. Aras, konuşmasına şöyle devam etti:

“BİOR yarışlarının hemen akabinde 33. The Bodrum Cup’ı başlatıyoruz. 2023 yılında da Dünya Dragon Şampiyonasına ev sahipliği yapacağız. Bu uluslararası organizasyona destek veren Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Yelken Federasyonu, BODER ve diğer kuruluşlar ile belediye çalışanlarımıza ve tabi ki Bodrumspor Yelken Kulübü Sorumlusu ile antrenörlerine teşekkür ediyorum.”

Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar ise “Umarım Bodrum’da iyi vakit geçirmişsinizdir. Ülkelerinize döndüğünüze Bodrum’dan selamlarımızı iletin. Bu yarışlar, 2022 yarışlarının güzel bir provası oldu. Hepinize sağlık ve esenlikler diliyorum’’ diye konuştu.

Yarışlar sonunda optimist genel sıralamada Ukrayna’dan Zatoka Yelken Kulübü sporcusu Sviatoslav Madonich birinci, Odessa Yelken Kulübünden Danyil Mykhailichenco ikinci, Tayland’ın Royal Varuna Yat Kulübünden Weka Bhanubandh üçüncü oldu.

Tören, dereceye giren yarışmacılara ödüllerinin verilmesinin ardından sona erdi.