Ana Sayfa Gündem 18 Ekim 2021

TURKOVAC, 2 DOZ SİNOVAC AŞISI OLMUŞ GÖNÜLLÜLERE 3. DOZ OLARAK UYGULANMAYA BAŞLANDI

DAVUT GÜLEÇ

Erciyes Üniversitesi’nin (ERÜ) Covid-19’a karşı geliştirdiği, Sağlık Bakanlığı ile Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) tarafından desteklenen ve Faz- 3 çalışmalarına devam edilen TURKOVAC, 2 doz Sinovac aşısı olmuş ve Covid-19’a yakalanmamış gönüllülere 3. doz olarak uygulanmaya başlandı.

İlk gönüllüye 3. doz olarak uygulanan TURKOVAC’ın Faz-3 çalışmaları hakkında bilgiler veren Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Yıldız, Faz-3 kapsamında daha önce hiç aşı olmayan gönüllülere TURKOVAC’ın uygulandığını, şimdi de 2 doz Sinovac aşısı olan gönüllülere hatırlatma dozu olarak TURKOVAC vurulmaya başlandığını söyledi.

Faz-3 çalışmaları kapsamında gönüllülerde ciddi hiçbir yan etkinin görülmediğini vurgulayan Yıldız, tüm vatandaşları TURKOVAC’a gönüllü olmaya davet etti.

Yıldız, “2 doz Sinovac aşısı olmuş ve Covid-19’a yakalanmamış 18-59 yaş arası gönüllülerimiz, TURKOVAC’a 3. doz uygulaması olarak E-Nabız üzerinden veya 0352 438 00 67 telefon numarasından bizlere ulaşarak gönüllü olabilirler” dedi.

2 doz Sinovac aşısının ardından 3. doz uygulamasında TURKOVAC gönüllüsü olan Erdoğan Özkan ise çalışmaya destek olduğu için mutlu olduğunu belirterek, vatandaşların gönül rahatlığı ile TURKOVAC’a gönüllü olabileceklerini söyledi.