Ana Sayfa Gündem 18 Ekim 2021

İSTANBUL’DA 3 MİLYON TL VE 715 BİN DOLAR SAHTE PARA ELE GEÇİRİLDİ

EDDA SÖNMEZ 

İstanbul Fatih’te bir matbaa ve eve yapılan baskında sahte olduğu anlaşılan 3 milyon Türk lirası ve 715 bin dolar ele geçirildi. Olayla bağlantılı 2 şüpheli yakalandı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele ekipleri, Fatih’te bir iş yerinde sahte para basıldığı bilgisi üzerine harekete geçti. Yürütülen soruşturma kapsamında yapılan geniş çaplı incelemelerin ardından tespit edilen adrese 14 Ekim’de operasyon düzenlendi. Operasyonda, K.A. (44) adlı şüpheli gözaltına alındı. K.A.’nın ikametine yapılan operasyonda piyasaya sürülmeye hazır vaziyette 201 bin TL ve 13 bin 500 dolar banknotlardan oluşan kesimi yapılmış sahte para ele geçirildi.

Operasyonu genişleten emniyet ekipleri, çalışmaların devamında söz konusu konu sahte paraların basım yerinin aynı ilçede faaliyet gösteren M.A. (40) adlı kişinin ikameti olduğu tespit edildi.

Belirlenen adrese 15 Ekim’de ikinci operasyon düzenleyen polis, adreste yapılan aramalarda kesilmiş ve tabaka halinde olmak üzere toplam 3 milyon 325 bin TL ve 715 bin dolar sahte para, 6 yazıcı, 1 dizüstü bilgisayar, 1 giyotin kâğıt kesme makinesi, 1 laminatör, sahte para üretimi ve altyapısında kullanıldığı değerlendirilen çok sayıda materyal ele geçirildi.

Operasyonda yakalanan ve “Parada Sahtecilik” suçundan işlem yapılarak emniyette sorgulanan K.A., ifadesinin alınmasının ardından önceki gün adli makamlara sevk edildi. Sahte dolar ve TL’yi piyasaya sürmeye hazırlanan K.A.’ya “adli kontrol” hükümleri uygulanırken, parayı bastığı ileri sürülen M.A. isimli şüpheli ise tutuklanarak cezaevine konuldu.