Ana Sayfa Gündem 18 Ekim 2021

İMAMOĞLU: “MİRASLARIMIZI GELECEK NESİLLERE AKTARMA SORUMLULUĞUMUZ VAR”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile Bahçeşehir Uğur Eğitim Vakfı arasında, İstanbul’un en eski finans merkezi olan Beyoğlu’ndaki St. Pierre Han’ın restorasyonu için protokol imzalandı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bu köklü tarih ve o eşsiz birikim, eşsiz kültür, iyi yönetilmeli ve geleceğe bu anlamda çok sağlıklı bir şekilde taşınmalı. Bu manada miraslarımızı korumak, tekrar hayata kazandırmak ve gelecek nesillere sağlıklı bir biçimde aktarılması sorumluğumuz var” dedi.

İstanbul’un en eski finans merkezi olarak bilinen Beyoğlu’ndaki Saint Pierre Han (Sen Piyer Han), İBB ve Bahçeşehir Uğur Eğitim Vakfı iş birliği ile restore edilecek. İBB ve Bahçeşehir Uğur Eğitim Vakfı arasında, “St. Pierre Han Restorasyon Projesi Tanıtım Programı” kapsamında protokol imzalandı. St. Pierre Han içerisinde gerçekleştirilen imza töreni, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat ve Bahçeşehir Uğur Eğitim Vakfı Başkanı Enver Yücel’in katılımıyla yapıldı.

“İSTANBUL’UN EŞSİZ BİRİKİMİ GELECEĞE SAĞLIKLI TAŞINMALI”

St. Pierre Han’ın İstanbul için önemine dikkat çeken İmamoğlu, “Böylesi bir mekanın, böylesi bir tarihi alanın hızlıca kente kazandırılması gerekiyordu. Muhtemeldir ki içindeki anılar, içindeki birçok hafıza ortaya çıktıkça bizi çok etkileyecek ve İstanbul’un aslında ne kadar kıymetli olduğunu, taşına, toprağına not düşülen birçok konuda ne kadar hassas davranmamız gerektiğini, korumamız gerektiğini bir kez daha burada canlı canlı yaşayacağımızı düşünüyorum. Birçok şehri analiz ettiğimizde, baktığımızda bunu hissedebiliyorum. Bu köklü tarih ve o eşsiz birikim, eşsiz kültür, iyi yönetilmeli ve geleceğe bu anlamda çok sağlıklı bir şekilde taşınmalı. Bu manada miraslarımızı korumak, tekrar hayata kazandırmak ve gelecek nesillere sağlıklı bir biçimde aktarılması sorumluğumuz var” dedi.

“İSTANBUL’UN NERESİNDE BİR YAPI, ESER, İZ GÖRSEK BUNLARI YENİLİYORUZ”

İBB olarak, kentin tarihi ve kültürel varlık mirasını korumakla yükümlü olduklarının belirten İmamoğlu, “İstanbul’un neresinde bir yapı görsek, bir eser görsek ya da bir iz -işte bu mezar taşlarımız olabiliyor, mimari yapılarımız olabiliyor- bunlar yenileniyor ve geleceğe taşıyoruz bu belgeyi” diye konuştu.

İmamoğlu, tarihsel evrim sürecinin detaylarına yer verdiği St. Pierre Han’ın restorasyon karşılığı Bahçeşehir Uğur Eğitim Vakfı’na verilmesinin değerli bir başlangıç olduğunu söyledi. Vakıf Başkanı Yücel’e de teşekkür eden İmamoğlu, şöyle konuştu:

“Eşsiz bir İstanbul manzarası sunan, ancak İstanbullular tarafından kullanılamayan Metrohan’da da şu anda restorasyona devam ediyoruz. Olağanüstü bir yapı. Bazen gecikmelerimiz oluyor. Bazı heyetler, kurullar gerçekten hani burada biraz daha pratik davransalar, biraz daha hızlı davransalar, hizmetlerimiz daha hızlı bir biçimde İstanbul’uyla buluşacak. İstiklal Caddesi’nde başlayan bu canlılığı da Galata bölgesine taşımış olacağız. Aynı zamanda Haliç, her yönüyle bizim için kıymetli. Malumunuz orada bir tramvay hayata geçti ve hızlıca tramvay çevresinin yeşil alan olarak dokusunu toparladık. Ve yüz binlerce metrekare, yaklaşık 500 bin metrekareye yakın alan, şu anda İstanbulluların kullanımına geçti bir anda. Son bir yılda bu başarıldı ve pırıl pırıl yeşil bir alan İstanbul’uyla buluştu. Tarihi Balat, Fener Evleri’nde kent sakinlerini ağırlayacak sergi salonları üzerinde çalışıyoruz. Bahsettiğim ve bahsedemediğim bu tür hangi kurumumuz olursa olsun, devletimizin hangi kurumu olursa olsun, bu türde ve bu yaklaşımda yapılan bütün çalışmaları takdirle karşıladığımızı ve her birisine İstanbul adına, milletimiz adına ve hatta dünya adına, insanlık adına yürekten teşekkürlerimi sunmak istiyorum. 16 milyon İstanbullu adına şükranlarımı sunmak istiyorum.”

POLAT: SÜRECİ BÜROKRASİNİN ALIŞIK OLMADIĞI BİR HIZLA TAMAMLADIK

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat da süreci, bürokrasinin alışık olmadığı hızla tamamladıklarını belirterek, “Hızlı bir süreç içerisinde, gerekli teknik incelemeleri yaparak restorasyon projesini, Bahçeşehir Uğur Eğitim Vakfı’yla beraber bir protokolle bağladık. İBB’nin kültürel miras alanında yaptığı önemli atılımlardan bir tanesi olarak gündeme alarak kente bir kültür, sanat, yaşam havzası kazandırmak üzere bir iş birliği protokolünü hazırlamış bulunuyoruz” dedi.

YÜCEL: EKREM BEY’İN SÜRATİNE HAYRET ETTİM

Bahçeşehir Uğur Eğitim Vakfı Başkanı Yücel de törende, “İstanbul’umuzun, büyük şehrimizin kültürel mirasına destek olan ve bu işlerin başında olan Mahir Bey’le tanışıp kendilerine buradan bahsettiğimiz zaman çok heyecan duydu. Sayın Belediye Başkanı’na, Ekrem Bey’e durumu anlattığımız zaman, hemen ertesi günü koştu Ekrem Bey, buraya geldi. Ben de hayret ettim; bu sürat. Geldik ve üç ay sonra şimdi burada sizlere projeyle ilgili bilgiler veriliyor. Biz, bu iş birliğini çok önemsiyoruz. Sayın Başkan’a, Ekrem İmamoğlu Bey’e çok çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

OSMANLI BANKASI’NA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Konuşmaların ardından, Polat ve Yücel arasında, İmamoğlu’nun şahitliğinde, restorasyon amaçlı protokol imzalandı. St. Pierre Han, İBB ve Bahçeşehir Uğur Eğitim Vakfı arasında imzalanan protokol ile restore edilecek. Restorasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra, kültür sanat merkezi olarak İstanbullunun kullanımına açılacak. 1771-1775 yılları arasında Fransızlar tarafından inşa edilen İstanbul’un en önemli tarihi sokaklarından birinde yer alan St. Pierre Han, uzun yıllar Fransız tüccarlarını ağırladı, 1863’te de Osmanlı Bankası’na ev sahipliği yaptı. İçinde 14’üncü yüzyıldan kalma izler de taşıyan konsoloslukların, büroların yer aldığı, Mimarlık Odası’nın da temellerinin atıldığı han, İstanbul’un kozmopolitliğini gösteren en önemli yapılardan biri olarak önemini koruyor.