Ana Sayfa Gündem 18 Ekim 2021

CHP’Lİ TANAL ADALET NÖBETİNDEKİ ŞENYAŞAR AİLESİ İÇİN TBMM’YE BAŞVURDU

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Şanlıurfa’da Emine Şenyaşar ve oğlu Ferit Şenyaşar’ın, hayatını kaybeden aile fertleri için başlattığı adalet nöbetine dikkat çekerek; TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na iddiaların yerinde tespit edilmesi için başvurdu.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Şanlıurfa’da ailesinden 3 ferdin yaşamını yitirdiği olayların ardından yargı sürecinin işletilmediğini söyleyerek adalet nöbeti tutan Emine Şenyaşar ve oğlu Ferit Şenyaşar’ın adalet talebini TBMM gündemine taşıdı.

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na bir dilekçe ile başvuran Tanal, “İddiaların ve olayla ilgili ayrıntıların tespiti ve hak ihlallerinin kayıt altına alınması için İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu tarafından mahallinde tespit yapılarak gereğinin yapılmasını” istedi.

“BİRÇOK VAHİM İDDİA SÖZ KONUSU”

Tanal, başvuru dilekçesinde şunlara yer verdi:

“Emine Şenyaşar’ın bir kadın, bir anne ve bir eş olarak aylardır verdiği adalet mücadelesi, Türkiye’de siyasetin diliyle ve yargı eliyle yaratılan hukuksuzluğun sembolü haline gelmiştir. Başlattıkları adalet nöbeti sebebiyle darp edilen, tartaklanan, gözaltına alınan Emine Şenyaşar ve oğlu Ferit Şenyaşar’ın adliye bahçesine dahi alınmadıkları, avukatlarıyla birlikte savcıyla görüşmek istediklerinde ise savcının kesinlikle görüşmeyi kabul etmediği, saldırıyı gerçekleştirenlerin siyasi olarak korunduğu için adil yargılama yapılamadığı, Şenyaşar ailesi fertlerinin hastanede tedavi altına alındıktan sonra Suruç Devlet Hastanesi içine kadar gelen 30’a yakın saldırgan tarafından yaralı şahıslara tekrar saldırıldığı, iddianamede birçok saldırganın adının dahi geçmediği gibi birçok vahim iddia söz konusudur. Tüm bu iddiaların ve olayla ilgili ayrıntıların tespiti ve hak ihlallerinin kayıt altına alınması için İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu tarafından mahallinde tespit yapılarak gereğinin yapılmasını talep ederim.”

 NE OLMUŞTU?

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018’de seçim çalışmaları esnasında yaşanan bir tartışmanın çatışmaya dönüşmesi sonrası Şenyaşar ailesinin fertlerinden 3 kişi hayatını kaybetmişti. Ailesinden 3 ferdi kaybeden ve bir oğlu 37 yıl 9 ay hapis cezası alan Emine Şenyaşar ve yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar, 210 gündür adalet talebiyle Şanlıurfa Adliyesi önünde nöbet tutuyor.