Ana Sayfa Yurt 17 Ekim 2021

ODUNPAZARI BELEDİYESİ’NİN HALK MARKETİ’NDEN 9 BİN HANE FAYDALANDI

Odunpazarı Belediyesi’nin sosyal yardım projesi ‘Halk Market’, 6 yıldır hizmet veriyor. ‘Yoksullukla Mücadele Günü’ olan 17 Ekim 2015 tarihinde açılan Halk Market’ten bugüne kadar yaklaşık 9 bin hane faydalandı. Halk Market, bugüne kadar 3 milyon 475 bin 819 kredilik yardım yaptı.

Dünya Yoksulluk Günü nedeniyle açıklama yapan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, yoksulluğun temel sebebinin gelir dağılımındaki adaletsizlik olduğuna dikkat çekti. Yükselen döviz kurlarının alım gücünü düşürdüğünü vurgulayan Başkan Kurt, “İhtiyaç sahibi hemşehrilerimizin derdine derman olmayı sürdüreceğiz” dedi.

“ARTAN DÖVİZ KURU ALIM GÜCÜNÜ AZALTIYOR”

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun 27 Eylül’de yayınladığı Eylül 2021 açlık ve yoksulluk sınırı ile ilgili yaptığı açıklamaya da değinen Başkan Kurt, hesaplanan bu tutarların “insana yakışır yaşam koşulları” için haneye girmesi gereken en düşük geliri ortaya koyduğunu belirtti. Türk İş’in eylül ayı rakamlarına göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarının (açlık sınırı) 3.049 TL olduğunu söyleyen Başkan Kurt, gıda harcamasıyla birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarının ise (yoksulluk sınırı) 9.931,59 TL olduğuna dikkat çekti. Ekonomik krizin gün geçtikçe daha da derinleştiğinin altını çizen Başkan Kurt, artan döviz kurunun alım gücünü düşürdüğünü, açlık ve yoksulluğu ise artırdığını kaydetti.

Yoksulluğun gelir dağılımındaki adaletsizliklerden kaynaklandığını ifade eden Başkan Kazım Kurt, “Başta fırsat eşitliği olmak üzere her türlü eşitliğin sağlandığı yurttaş temelli yaklaşım, yoksullukla mücadelenin en temel faktörü olacaktır. Ülkemizdeki yoksulluğun en büyük nedenlerinden birisi de yolsuzluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir taraf yolsuzluklar ile servetine servet katarken eşit yurttaş esaslı dağılması gereken kaynaklar sadece yandaşlara akmakta, azınlık zengin olurken büyük çoğunluk yoksulluğa mahrum bırakılmaktadır” diye konuştu.

“DERMAN OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Odunpazarı Belediyesi’nin ihtiyaç sahibi vatandaşların yanında olmaya devam edeceğini belirten Başkan Kurt, dayanışma çağrısı da yaptı. Halk Market’in “Sağ elin verdiğini sol el bilmemeli” düsturu ile hareket ettiğine dikkat çeken Başkan Kurt, “Daha çok ihtiyaç sahibi hemşehrimizin yardımına koşabilmemiz için duyarlı iş insanlarının, esnafımızın, hemşehrimizin Halk Market’e bağışta bulunmaları gerekiyor. Unutmayalım, zor günler dayanışma ile omuz omuza vererek geçer” dedi.

BAĞIŞLAR YARDIM OLARAK DAĞITILIYOR

Sosyal Demokrat Belediyeler Birliği (SODEM) tarafından 2018 yılında yapılan yarışmada “En iyi Sosyal Proje” olarak seçilen Halk Market’te, belediyeye bağış olarak verilen gıda, temizlik, giyim ve yakacak maddeleri, niteliklerine uygun koşullarda depolanarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor. İhtiyaç sahibi vatandaşlar, kendilerine verilen Halk Kart ile Halk Market’ten alışverişlerini yapabiliyor. Halk Market, sokak kısıtlamaları ve yasaklar nedeniyle zor günler geçiren esnafa da destek veriyor. 5 ay boyunca 1.760 esnafın faydalandığı Halk Market, son olarak emeklilikte yaşa takılanlar olarak bilinen EYT’lilere yardım eli uzattı. 150 EYT mağduru aile, ihtiyaçları doğrultusunda Halk Market’ten faydalanmaya başladı.

İlginizi çekebilir

KARAKÖY TÜNELİ 147 YAŞINDA

KARAKÖY TÜNELİ 147 YAŞINDA