Ana Sayfa Gündem 17 Ekim 2021

CHP’Lİ SERTEL: “ANADOLU MEDYASI GENEL BAŞKANIMIZI SORU YAĞMURUNA TUTACAK”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin düzenlediği yerel basın çalıştayının ikinci gününde, çalıştaya katılan gazetecilerle bir araya gelecek. CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, “Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, Anadolu medyası tarafından soru yağmuruna tutulacak. Zaten genel başkanımız da onu istiyor. Eleştirilmek de istiyor aslına bakarsanız” dedi.

CHP’nin yerel basının sorunlarını masaya yatırmak için Muğla’nın Marmaris ilçesinde özel bir otelde düzenlediği Anadolu Buluşması Yerel Medya Çalıştayı 2021’in ilk günü sona erdi. Gazeteci kökenli CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan ile CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel’in organize ettiği çalıştayın ikinci gününde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, çalıştaya katılan basın mensuplarıyla buluşacak.

CHP’li Sertel, ANKA Haber Ajansı’na çalıştayla ilgili yaptığı değerlendirmede, Anadolu’nun bütün kentlerinden gazetecilerin çalıştaya katıldığını ve dikkatle toplantıları izlediğini söyleyerek, “Ortak sorun tespiti ve çözüm yolu noktasında bize raporlar hazırladılar. Değişik konularda konuşan sendikacı arkadaşlarımızı, her kesimden olan gazeteci arkadaşlarımızı dikkatle dinlediler. İlk gün ilgiyle ve başarıyla sona erdi” dedi. Sertel, çalıştayın ikinci gününde Kılıçdaroğlu’nun basın mensuplarıyla bir araya geleceğini aktararak, “Yarın (bugün) da Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, Anadolu medyası tarafından soru yağmuruna tutulacak. Zaten genel başkanımız da onu istiyor. Eleştirilmek de istiyor aslına bakarsanız. Keşke eleştiren de çıksa ve eleştirel sorular sorsa. Türkiye’deki en büyük sıkıntı da o. Eleştirel soru soran gazetecileri artık saraylara ve resmi kurumlara almıyorlar. Ambargo koyuyorlar” diye konuştu.

“NE DAYAK YESİN NE CEZAEVİNE GİRSİN”

Sertel, Ankara’daki birçok gazetecinin resmi kurumlara nasıl alınmadığını çalıştayda anlattığını belirterek şunları açıkladı:

“Merdan Yanardağ, 30 yıl şeref ve onurla taşıdığı basın kartını alamadığını; Sertaç Eş, Cumhuriyet Gazeteci Ankara Temsilcisi, saraya akredite olan son Cumhuriyet muhabirinin kendisi olduğunu söyledi. Almıyorlar. Ama biz istiyoruz ki basın ve ifade özgürlüğü olsun. Demokrasi olsun. Hangi siyasi düşünceden olursa olsun gazetecilik yapan herkes özgürce soru sorabilsin, özgürce konuşabilsin, yazabilsin. Bunun için ne dayak yesin ne de cezaevine girsin. Türkiye bugünleri çok özledi. Bugünler, Kemal Kılıçdaroğlu’nun iktidarında, CHP’nin Millet İttifakı’yla kuracağı birlikte mücadele ile önümüzde çok güzel bir Türkiye özlemini duyuyor ve görüyoruz.”