Ana Sayfa Gündem 17 Ekim 2021

ADANA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ İHALELERİNE FESAT KARIŞTIRDIKLARI İDDİASIYLA GÖZALTINA ALINAN 87 KİŞİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

ALİ GÜRELİ

Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün açtığı ihalelere fesat karıştırarak devleti yaklaşık 60 milyon TL zarara uğrattıkları iddiasıyla gözaltına alınan ve aralarında görevden alınan eski il milli eğitim müdürünün de olduğu 87 şüpheli adliyeye sevk edildi.

Alınan bilgiye göre; Adana Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün açtığı ihalelere fesat karıştırıldığı iddiaları üzerine yaptığı çalışmalar sonucu operasyon düzenledi.

Devletin yaklaşık 60 milyon TL zarara uğratıldı belirlenen çalışmalardan sonra harekete geçen Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, aralarında yolsuzluk şebekesinin lideri olduğu öne sürülen T.B., 4 gün önce görevden alınan eski İl Milli Eğitim Müdürü V.D. ve kendisi gibi açığa alınan yardımcıları ile müteahhitlerin de bulunduğu 200’e yakın şüpheliyi gözaltına aldı.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’nın koordinesinde yapılan operasyondan sonra emniyetteki işlemleri tamamlanan şüphelilerden bir kısmı serbest bırakılırken 87 şüpheli bugün adliyeye sevk edildi. Şüphelilerin savcılıktaki işlemlerinin sürdüğü bildirildi.

SOSYAL MEDYA HESABINDAN SESİNİ YENİ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜNE DUYURMAYA ÇALIŞMIŞTI

Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde ‘veri hazırlama memuru’ olarak görev yapan Sadık Güler, “Susmayacağım” başlığı ile yaptığı sosyal medya paylaşımında, “Kurumumuzda yıllardır süren haksız bir kazanç ki” diyerek yeni atanan Adana İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Koçak’a sesini duyurmaya çalışmıştı.

Güler, paylaşımında şunları kaydetmişti:

“Sayın İl Milli Eğitim Müdürüm Yaşar Koçak. Adana’ya hoş geldiniz. Bir memurunuz olarak buradan bunu yazmak ne devlet ahlakına uyar ne de kanunlara. Kurumumuzun daha başarılı ve insan odaklı hizmet anlayışına ‘kul olmak’ dışında bir beklentim olmadı, olmaz da.

Kurumumuzda yıllardır süren haksız bir kazanç var ki sizden önceki tüm müdürlerimize durumu arz ettim. Durum değişmedi. Dilekçe vererek yazdım, yıllardır cevap verilecek. Baktım bu haksızlıklar ilimizde çözülmeyecek, Bakanlığımıza başvurarak bakanlık müfettişi gönderilmesi gerektiğini yazdım. Hiç söylenmemiş gibi o da öylece duruyor.

Kanuna aykırı olmasına rağmen sosyal medyada paylaşıp kurum amirlerime giderek, ‘Ben sosyal medyada yönetmenlikler yayınlayarak hukuksuzlukları anlattım. Benim hakkımda idari soruşturma açmanız gerekiyor’ dedim. Açılsın ki belgeleri ile birlikte başvurduğum konular hakkında işlem yapılsın. Onu da yapmadılar. Her gelen müdürümüz ile görüşerek, ‘Sakın bu evraklara imza atmayın, bunun vebalini almamak için söylediklerimi araştırın’ dedim. Maalesef ondan da sonuç alamadım.

Makamınızda arz edeceğim konular doğru çıkmaz ise onurla ve şerefle hizmet ettiğim memuriyetime son verebilirsiniz.”