Ana Sayfa Gündem 16 Ekim 2021

İMAMOĞLU ELAZIĞ’IN SİVRİCE VE MADEN İLÇELERİNDE

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Elâzığ’ın Sivrice ve Maden ilçelerini ziyaretinde, “İstanbul olarak, yeri yurdu, belediyesi, partisi, ne olursa olsun, her yere ulaşmaya ve bir şekilde katkı sunmaya gayret eden bir anlayışla hareket edeceğiz. Yönetim anlayışımızla, ahlakımızla, demokrat duruşumuzla, mensubu bulduğum CHP’nin bize verdiği o sosyal demokrat anlayış kültürüyle 84 milyon insanımıza eşit bakarız. O bakımdan topraklarımızın her yöresini, her karışını kalkındırmakla yükümlüyüz. Bu bağlamda biz, İstanbul’dan elimiz nereye değecekse, gücümüz nereye yetecekse ulaşmak, erişmek ve oraya katkı sunmakla mesulüz. Siyasetine, başka duygularına, başka anlayışlarına, başka pozisyona asla bakmayız. Bu ahlakla buradayım” diye konuştu.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Elâzığ’da dün başlayan programını bugün, kentin ilçelerinde sürdürdü. Eşi Dilek Kaya İmamoğlu ve milletvekilleri Gürsel Erol ile Turan Aydoğan ve CHP Elâzığ İl Başkanı Coşkun Çağlar Duran’ın da eşlik ettiği İmamoğlu’nun ilk durağı, 24 Ocak 2020’deki depremde ağır hasar alan Sivrice ilçesi oldu.

“SİZİ AÇTA AÇIKTA BIRAKMAYIZ”

Vatandaşlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın inşa ettiği deprem konutlarının inşası sırasında kendilerine danışılmadığını söyleyerek; sorunlarını, İmamoğlu ve CHP milletvekilleri ile paylaştı. İki çocuğuyla birlikte konteynerde yaşadığını belirten depremzede Gülbahar Yıldırım, “Kendi ülkemde açım, kendi ülkemde geçinemiyorum” diyerek, şunları söyledi:

“Öyle duruma gelmişim ki, Suriyeliler çocuklarını koleje gönderiyor, ben oğluma kitap alamıyorum. Ben, merdiven silerek, aylık 500 lirayla iki öğrenci okutuyorum. Nereye kadar sürecek? Bugün-yarın konteynerden çıkarsak, ben nereye gideceğim? Suriyelilere, Afganlılara verilen imkanlar niye bana verilmiyor. Niye benim çocuklarıma verilmiyor. Niye ben kendi ülkeme sığamıyorum, niye ben kendi ülkemde açım. Kendi ülkemde istediğim eğitimi aldıramıyorum çocuklarıma. Nereye kadar sürecek bu rezilliğimiz? Ben, Cumhurbaşkanı’yla da bizzat yüz yüze görüştüm. Yanındaki korumasına, ‘Hemen ablayla ilgilenin, bilgilerini alın’ dediler. Ama herhangi bir dönüş olmadı.”

İmamoğlu ise depremzede vatandaşa, şunları söyledi:

“Gülbahar, ne güzel anlatıyorsun sorununu. Tabii bu sorunlarını bizim de ilgili kişilere anlatmak zorunluluğumuz var. Ama bil ki; biz, İstanbul’da da olsak, -burada vekilimiz var, bizler varız- sizi açta, açıkta bırakmayız. Ama şu an çözüm bulması gereken bakanlıklar ya da heyetlerin, ne yazık ki eksikleri var. Çok eksik davranıyorlar.”

“ELİMİZ NEREYE DEĞECEKSE, GÜCÜMÜZ NEREYE YETECEKSE ORAYA KATSI SUNMAKLA MESULÜZ”

İBB Başkanı İmamoğlu, Maden ilçesine bağlı Gezin Köyü kahvesinde buluştuğu vatandaşlara, depremzede Gülbahar Yıldırım’ın isyanını aktardı. Sivrice’yi deprem sonrasında da eşiyle birlikte ziyaret ettiğini hatırlatan İmamoğlu, şöyle konuştu:

“Şimdi orada vatandaşlarımızı bir daha ziyaret ettik. Belediye tabii çalışmaya, orada emek vermeye gayret ediyor. Ama bir yandan büyük bir yapılaşma var. Belediye Başkanı’yla görüşemedik ama vatandaşın orada dile getirdiği bazı hususlar oldu. Vekilimiz ona mutlak bir rapor oluşturacaktır. İstanbul; yeri yurdu, belediyesi, partisi ne olursa olsun, elimizi her yere ulaşmaya ve bir şekilde katkı sunmaya gayret eden bir anlayışla hareket edeceğiz. Biz yönetim anlayışımızla, ahlakımızla, demokrat duruşumuzla, hatta mensubu olduğum CHP’nin bize verdiği o sosyal demokrat anlayış kültürüyle 84 milyon insanımıza eşit bakarız. Buradaki hanımefendilerin, beyefendilerin siyasi anlayışı, yaşam biçimi neymiş, beni hiç ilgilendirmiyor. Benim için, benim yurttaşım, benim vatandaşım. Dolayısıyla bu nimetlerden eşit faydalanması gereken insanlarımız. O bakımdan topraklarımızın her yöresini, her karışını kalkındırmakla yükümlüyüz. Bu bağlamda biz, İstanbul’dan elimiz nereye değecekse, gücümüz nereye yetecekse, ulaşmak, erişmek ve oraya katkı sunmakla mesulüz. Siyasetine, başka duygularına, başka anlayışlarına, başka pozisyona asla bakmayız. Bu ahlakla buradayım.”

“BİZ YOKKEN DE BİZE ETTİĞİNİZ DUALARDAN BESLENİYORUZ”

“Eşimle sizi selamlamaktan büyük keyif duydum” diyen İmamoğlu, şunları söyledi:

“İnşallah bu sıcaklığınız, bu güzelliğiniz hep daim olsun. İnşallah çok daha güzel günleri beraber, emek vererek yakalayalım. Ve ülkemizde olan bütün olumsuzlukları, bütün sıkıntılı halleri hep birlikte bertaraf edelim. Buna çok yakınız. Ben, sizlerin o güzel gözlerinden, güzel bakışlarından eminim ki içinizden hatta biz burada yokken bize ettiğiniz dualardan beslenerek İstanbul’umuza dönüyor olacağım. Allah’a emanet olun.”

İmamoğlu, Elâzığ ziyaretini, esnaf ziyaretleri gerçekleştirdiği Maden ilçesinde noktaladı. İlçe merkezinde esnafla çay içen İmamoğlu, vatandaşlardan gelen sorunları dinledi.