Ana Sayfa Yurt 16 Ekim 2021

BODRUM’DA FIRTINA: TEKNELER KARAYA SÜRÜKLENDİ

MELİS ANTER

Muğla’nın Bodrum ilçesinde dün akşam saatlerinde şiddetini arttıran fırtına nedeniyle tekneler karaya sürüklendi, ev ve iş yerlerini su bastı. Elektrik ve iletişim hatları zarar gördü, vatandaşlar saatlerce karanlıkta kaldı.

Dün akşam saat 22:00 civarında etkisini arttıran ve saatteki hızı 60 kilometreyi aşan fırtınada Kumbahçe sahilindeki tekneler karaya sürüklendi. Kumbahçe ve Paşatarlası sahilinde bulunan ev ve iş yerlerini dev dalgalar nedeniyle su bastı.

Halikarnas iskelesine bağlı yaklaşık 45 tekne ve çalışanları zor anlar yaşadı. Teknelerin motorlarını çalıştırarak beton iskeleye çarpmaması için uğraşan tekne sahipleri tepki gösterdi. Halikarnas Tekne Kooperatifi yöneticisi Mehmet Ali Kantarmış, şunları söyledi:

“Fırtına, evet fena biraz. Geleceği biraz belliydi ama bu kadar beklemiyorduk. Herhangi bir sıkıntımız yok. Sadece tonozlarla ilgili bir problemimiz var. Sezon başından itibaren, aynı zamanda ben Bodrum Kumbahçe Kooperatif Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısıyım. Sezon başından itibaren tonozların eski olduğunu, yıllardır kullanılan tonoz olduğunu, bunların değişmesi gerektiğini, yüzde 80’ini kendi imkanlarımızla değiştirdik.

Tehlike altında şu an, bakın gördüğünüz gibi hepsi ileride şu an. Makineler ileride çünkü tonozlar yok. Tonoz olmuş olsaydı tekneler bu şekilde duracaktı. Gördüğünüz orada bir tekne duruyor. Tonoz yok, tekne ileride. Kendisine zarar verdi ve yanında sancağına iskelesindeki teknelere de komple zarar verdi. Yani bizim istediğimiz tonozların sağlam olmasıydı. Tonozlar sağlam olduğu sürece burada fazla bir şey olmaz. Yani nasıl olabilir teknenin babası patlar, o tekne sahibini ilgilendirir. Ama tonozun burada patlaması belediyeden kaynaklı bir sorun.”