Ana Sayfa Dış 16 Ekim 2021

AVUSTRALYA’DA UYUŞTURUCU OPERASYONU

Avustralya Federal Polisi (AFP) ve Avustralya Sınır Gücü (ABF), Malezya’dan Melbourne’e gönderilen bir kiremit konteynerinde piyasa değeri 140 milyon olan 450 kilogram yasadışı uyuşturucuyu ele geçirdi. Bir Malezya vatandaşı tutuklandı.

AFP ve ABF tarafından yapılan operasyonda, sokak değerinin 140 milyon dolar olduğu tahmin edilen uyuşturucu, Melbourne’deki bir işletmeye gönderilen seramik karoları içeren nakliye konteynerinde tespit edildi. Toplam bin 290 pakete bölünmüş sevkiyat, 29 Eylül 2021’de Melbourne Limanı’na ulaştı.

AFP müfettişleri, 15 Ekim’de çeşitli işyerleri ve meskenlere dair bir dizi arama emri çıkardı.

AFP ve ABF tarafından yapılan ortak açıklamada, “Bu uyuşturucuların toplumlarımıza ulaşmasını durdurmak hayat kurtardı ve uyuşturucuya bağlı kişisel ve mal suçlarını, üretkenlik kaybını ve sağlık bakım maliyetlerini azalttı” değerlendirmesi yapıldı.

AFP Güney Komutan Yardımcısı Krissy Barrett, Avustralya’da tüketilen yaklaşık her iki kilogram eroin için bir ölüm olduğunu ifade ederek, “Unutulmamalıdır ki, yapılan tutuklamalara ek olarak, bu operasyonun birincil sonucunun tahminen 225 canın korunmasıdır” dedi.