Ana Sayfa Yurt 16 Ekim 2021

ANKARA BÜYÜKŞEHİR, HEDEF KOYDU: TÜRKİYE’DEKİ BUĞDAY VE ARPA AÇIĞINI BU YIL BAŞKENTLİ ÇİFTÇİ KAPATACAK

Ankara Büyükşehir Belediyesi kırsal kalkınmaya yönelik desteklerini sürdürüyor. Şereflikoçhisar, Evren, Haymana, Bala’dan sonra Polatlı ile devam eden buğday ve arpa tohumu desteği ile bugüne kadar 2 bin 269 çiftçiye buğday ve arpa tohumları teslim edildi. Büyükşehir Belediyesi verdiği tohum desteğiyle hem 567 bin dönümün ekilmesini hem de ithal edilen 400 bin ton buğdayın yaklaşık 250 bin tonunun Başkent’te üretilmesini hedefliyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, başkentli çiftçiye yönelik en büyük destek paketlerinden birini daha hayata geçirdi. Türkiye’nin en büyük buğday ve arpa tohumu dağıtımını başlatan Büyükşehir Belediyesi; 25 ilçenin tamamında toplam 17 bin 270 çiftçiyi 12 bin ton buğday ve arpa tohumu ile buluşturacak.

ÜRETİM REKORUNU BU YIL BAŞKENT KIRACAK

8 Ekim’de Şereflikoçhisar ile Evren ilçelerinde başlayan arpa ve buğday tohumu dağıtımı Haymana ve Bala’dan sonra Polatlı ilçesindeki mahalleler ile devam ederken, bugüne kadar 2 bin 269 çiftçiye buğday ve arpa tohumları teslim edildi.

Belediye Başkanı Mansur Yavaş, sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımda, “Türkiye’nin 2021 yılındaki en büyük tohum dağıtımı programına başladık. Ankara genelinde 567 bin 420 dönümlük alanı 12 bin ton buğday ve arpa tohumu ile buluşturuyoruz” dedi.

Yüzde 90’ı hibe yüzde 10’u çiftçi katkı paylı buğday ve arpa tohumu desteğiyle 567 bin 420 dönüm tarım arazisine ekilecek tohumlar sayesinde yeni bir üretim rekorunun daha kırılması bekleniyor. Büyükşehir Belediyesi’nin katkısıyla Türkiye’nin ithal ettiği 400 bin ton buğdayın yaklaşık 250 bin tonunu bu yıl başkentli çiftçi üretmiş olacak. Buğday ve arpa tohumu desteği hem ithalat azalacak hem de sadece başkentin değil Türkiye’nin de büyük ölçüde buğday ve arpa açığı kapanacak.

DAĞITIM 7/24 DEVAM EDİYOR

10 bin 911 çiftçiye 9 bin ton buğday, 6 bin 359 çiftçiye ise 3 bin ton arpa tohumu desteği tüm hızıyla devam ederken, Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı ekipleri yoğun ilgi nedeniyle 7/24 mesai yaparak buğday ve arpa tohumu desteğini Başkentli çiftçiyle buluşturmayı sürdürüyor.

Başkentli çiftçilerin bu orandaki bir destekle üretmek için yeniden hareketlendiğini belirten ve tohum dağıtım sürecini sabah-akşam yakından takip eden Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Ahmet Mekin Tüzün, şu bilgileri paylaştı:

“Ülkemizin en büyük tohum dağıtım programını gerçekleştiriyoruz. Çiftçimiz bu sene hem kuraklık hem de doğal afetlerden çok ciddi zararlara uğradı. Üretimi maksimum yapılabilmek amacıyla yıl boyunca tohum ve fide desteği sağladık, hayvancılık desteklerini verdik. Toplamda 12 bin ton tohumu Ankara’nın 25 ilçesinde yüzde 10’u çiftçi katkı paylı yüzde 90’ı ise büyükşehir katkı payı ile dağıtıyoruz. Yaklaşık Ankara’ya 400 tır giriyor. Bu seneki tohumlarımız mavi ve beyaz sertifikalı. Beyaz sertifika demek tohumun orijinal kademesi demek. Mavi sertifika ise firmaların sözleşmeyle tohumluk üretiminde kullandıkları kademedir. Bu sene firmaların beyaz ve mavi sertifikalı ürünlerine tabiri caizse el koyduk. Şartlar iyi giderse Büyükşehir’in aldığı tohumlarla yüksek verim elde edecek üreticimize bereket katacağına da inanıyoruz. Üreticimizin ekiminden hasadına kadar yanında olacağız.”

DESTEK PROGRAMI 27 EKİM’E KADAR İLÇE İLÇE DEVAM EDECEK

Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı ilçelerin tamamında mahalle mahalle dağıtım sürecini hızlandırırken, buğday ve arpa dağıtımı 27 Ekim’e kadar devam edecek.

Haymana ve Balalı çiftçiler verilen destek sayesinde ekonomik olarak rahatladıklarını belirtirken, Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a şu sözlerle teşekkür ettiler:

“- Mücahit Tetik: “Bugüne kadar hiçbir belediyeden böyle bir destek görmedik, ilk kez Mansur Başkanımızdan görüyoruz. Kuraklıktan dolayı çok zor günler geçiriyoruz açıkçası buğday ve arpa tohumu desteği elimizi rahatlattı.”

– Murat Koç: “Geçen sene de destek olmuştu. Bizim maliyetlerimiz çok yüksek. Çiftçiye bu desteklerin yapılmasının çok faydası var. Yüzde 90 hibe ile aldık bütçemize çok katkısı oldu. Bu destek çiftçilerin yüzünü güldürdü. Bugün tohumları yüksek meblağlardan alabilirsiniz ama yüzde 90 hibe ile verilmesi çiftçi için büyük bir destek. Geçen sene kuraklık olmasına rağmen güzel verim aldık.”

– Bekir Dalga: “Bize verilen tohum desteğini aldım ve çok memnun kaldım. Bana 800 kilo tohum çıktı. Bütçemize çok faydası oldu. Köyde herkes memnun oldu.”

-Vahhab Karakaya: “Böyle bir hizmeti ilk kez görüyorum. Hemen tohumları götürüp ekeceğiz. Bize ümit ışığı oldu bu tohum desteği. Birçok köylünün çok bu tohuma çok ihtiyacı vardı.”

-Hasan Onaran: “Köylü diyor ya tohumu aldım mazotu artık temin edebilirim. Çiftçinin ayağına gelmişse hizmet çiftçi mutludur. Mansur Başkan gerçekten imdada tam zamanında yetişti. Zamanlama mükemmel. Çiftçi tohumu alacak ekecek seneye de tadını alacak.”

-Ercan Hamdemir: “2 yıldır dağıtılan tüm desteklerden yararlanıyorum. Verim çok güzel oldu. Çiftçilerimiz birçok destekten de yararlandı. Çiftçilere tohum dağıtılmasaydı çiftçiler tarlalarını ekemeyecek, kiraya verecekti. Mansur Başkanımız ‘Ben Ankaralıyı zengin edeceğim’ dedi. Sağ olsun başkanımız çiftçiye her konuda yardımcı oluyor.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın yerel üreticileri kalkındırmak için hayata geçirdiği tohum desteği projesi Polatlı’da da yoğun ilgi gördü.

Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı ekipleri tarafından dağıtılan arpa ve buğday tohumlarını teslim alan çiftçiler, kırsal kalkınma destek programlarının devam etmesiyle ilgili düşüncelerini şu sözlerle dile getirdiler:

-Çetin Töre: “Geçen sene de yapıldı. Hatta çiftçinin elinde kalan soğanı alarak da yardımcı oldular. Bu çalışmaları beklemiyorduk. Herkes çok memnun. Allah razı olsun. Millete sahip çıkıp destek olduğu için başkanımıza teşekkür ederiz.”

-Hakan Güngör: “Başkanımıza buğday ve arpa tohumu dağıtımına vesile olduğu için çok teşekkür ediyoruz. Çiftçinin bu zor günlerinde hep yanında olduğunu söyledi, ‘Benim çiftçim zengin olacak’ dedi. İnşallah Mansur başkan sayesinde biz biraz daha kazanacağız. Çiftçilerimiz zor durumda. Tarım konusunda bizlere sürekli yardımcı olmaya çalışıyor. Belediyeciliğin üzerine geçti bizim gözümüzde. Böyle yardımların devamını bekliyoruz.”

-Seçkin Gürsoy: “Hizmetlerden çok memnunuz. Çiftçinin durumu kötü bu günlerde ve desteğe çok ihtiyacımız var. Bu tarz desteklerin devam etmesini istiyoruz. Hükümetten beklerken başkanımız bize destek oldu.”

-Şenol Karagöz: “Köylünün bu sene ektiği topraklarda verim yoktu. Ben de 11 ton tohum oldu. Köylünün durumu pek iyi değildi. Mansur beye çok teşekkür ederiz. Çok memnun olduk.”

-Mahmut Altınışık: “30 yıllık çiftçiyim. 30 yıldır ilk defa böyle bir yardım yapıldı. Devamını bekliyoruz. Çiftçimize destek olsun ve ayakta tutmaya çalışsınlar. Bizler de sesimizi duyurmaya çalışıyoruz.”

-Mehmet Ali Gündoğdu: “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımızın verdiği buğday ve arpa desteğinden dolayı teşekkür ederiz. Bu desteklerin bize ekonomik yönden çok katkısı oldu. 1 ton tohumluk buğday 3-4 bin TL’yken, destekler sayesinde biz 500 TL’ye aldık.”

İlginizi çekebilir

BORNOVA’DA GİRİT GECESİ

BORNOVA’DA GİRİT GECESİ