Ana Sayfa Dış 15 Ekim 2021

NORVEÇ’TEKİ SALDIRIDA “TERÖR” ŞÜPHESİ

Norveçli yetkililer, Kongsberg’de beş kişinin ölümü ile üç kişinin yaralanmasına neden olan saldırıyı yapan zanlının, “terör eylemi” motivasyonunda olabileceğini açıkladı.

Norveçli yetkililer, çarşamba günü Oslo’nun 80 kilometre batısındaki Kongsberg kasabasında meydana gelen saldırıyı gerçekleştiren 37 yaşındaki Danimarkalı zanlının yakın zamanda İslam’ı seçerek Müslüman olduğunu ve bu süreçte radikalleşmiş olabileceğine belirtti. Ok ve yay kullanılan saldırıda, yaşları 50 ila 70 arasında değişen dördü kadın, biri erkek olmak üzere beş kişi ölmüştü.

Sorguda suçunu itiraf ederek iş birliği yaptığı belirtilen zanlı hakkında bilgi veren polis şefi Ole Bredrup Saeverud, “Daha önceden, radikalleştiğine dair endişeler vardı” dedi. Saeverud, polisin; “Tamamen emin olmak için soruşturmanın sürdüğünü” söyledi.

KONGSBERG’DE NE OLMUŞTU?

Norveç’in Kongsberg kentinde düzenlenen oklu saldırıda beş kişi hayatını kaybetti, üç kişi de yaralandı. Polis, saldırıda terör bağlantısı olup olmadığını araştırıyor.

Norveç polisi, ülkenin güneyindeki Kongsberg kentinde beş kişinin ölümü, üç kişinin de yaralanmasına neden olan saldırıyla ilgili 1 kişiyi tutukladı. Aralarında görevde olmayan bir polis memurunun da bulunduğu yaralılar, hastanede tedavi altına alındı.

Kentteki bir marketin yakınında, dün saat 18:13’te ok ve yay kullanılarak yapılan saldırının zanlısına ilişkin polis şefi Oeyvind Aas, “Bu kişi eylemleri tek başına gerçekleştirdi” dedi. Tutuklanan kişinin 37 yaşında Danimarka vatandaşı bir erkek olduğu bildirildi.

Norveç Başbakanı Erna Solberg ise saldırıyı “Korkunç” olarak nitelendirirdi.