Ana Sayfa Gündem 15 Ekim 2021

CHP’Lİ KARACA: “AKP İKTİDARININ SAĞLIK POLİTİKASI İFLAS ETMİŞTİR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, SGK’nın 52 ilacı daha ödeme listesinden çıkarmasına ilişkin, “Yandaş vakıflara yıllardır imtiyaz tanıyan, hastaları müşteri gibi gören, özel hastane sahiplerinin bakan olduğu bir sistemde vatandaşa maske, mesafe, hijyen önerirken ticari çıkarları için görevini kötüye kullanan bakanlarla anılacak olan AKP iktidarının sağlık politikası iflas etmiştir” dedi.

CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, SGK’nın yıllardır ücretsiz temin edilebilen 52 ilacı daha bugünden itibaren ödeme listesinden çıkarmasına tepki gösterdi.

Karaca, yaptığı yazılı açıklamada, “Yandaş vakıflara yıllardır imtiyaz tanıyan, hastaları müşteri gibi gören, özel hastane sahiplerinin bakan olduğu bir sistemde vatandaşa maske, mesafe, hijyen önerirken ticari çıkarları için görevini kötüye kullanan bakanlarla anılacak olan AKP iktidarının sağlık politikası iflas etmiştir” dedi.

Karaca, şunları kaydetti:

“Bebeklerin diş çıkarırken kullandığı jeli öderse mi devlet batacak? Toplumsal travmaya sürüklediğiniz yurttaşların ağrı kesicileri mi hazineye yük olacak? Boğaz ve ağız spreyleri mi tasarruf tedbirleri adı altında kısıtlamayla devlet kalkınacak? Yurttaşlarımızın ilaca erişim hakkını yok sayarak mı sağlık yönetimi gerçekleştirilecek? ‘Cep delik, cepken delik’ diyen vatandaş bu ilaçları nasıl alacak?

Nadir hastalıklardan kronik hastalıklara geniş yelpazede ödeme listesinde bulunmayan ilaçlar nedeniyle sağlık hakkı ihlalleri yaşanırken bu 52 ilacın ödeme listesinden çıkarılması yanlışından derhal dönülmesi çağrısını yapıyoruz. SGK vatandaşlar tarafından yıllardır kullanılan bu ilaçlar tekrar geri ödeme listesine almalıdır.”

İlginizi çekebilir

Sedat Peker’den yeni iddialar:

Sedat Peker’den yeni iddialar: