Ana Sayfa Gündem 15 Ekim 2021

CHP’Lİ GÜRER: SOĞAN TARLADA KALDI

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, soğan üreticilerinin sorunlarını TBMM gündemine taşıdı. Gürer “Soğan tarlada kaldı. Tarım Kredi Kooperatifi alıma girsin” dedi.

Şereflikoçhisar’da soğan ekili alanlarda üreticiler ile görüşen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, üreticilerin sorunlarını, TBMM Genel Kurulu’nda dün yaptığı konuşmada aktardı. Gürer’in açıklaması şöyle:

“Ankara İl Başkanı’mız ve Ankara milletvekilimiz Levent Gök ile birlikte Şereflikoçhisar’da soğan üreticilerini ziyaret ettik. Bu yıl da tarlada soğan kalmış. 80-85 kuruşa mâl olan soğanı 60 kuruşa satamıyorlar. 100 dönüme yakın tarlada ise soğan hiç sökülmeden tarlada kalmış. Soğan üreticileri ciddi anlamda bir mağduriyet yaşıyor. CHP milletvekilleri bölgedeki soğan üreticilerine daha önce de ziyaretlerde bulunmuşlardı.

Ne yazık ki ülkemizde tarımda bir planlama olmadığı için bir yıl ürün çok oluyor, değer bulmuyor; diğer yıl az oluyor, bu kez de tüketici mağdur oluyor, ürün pahalıya gidiyor. Bu düzensizlik ve plansızlık tarımın gerçeği oldu. Girdi fiyatları artıyor; bu anlamda çiftçi, üretici zor durumda.

Soğan üreticilerinin sesini de Bakan’ın duymasını ve Tarım Kredi Kooperatifleri eliyle bu soğanların alınmasını talep ediyoruz.”