Ana Sayfa Gündem 15 Ekim 2021

CHP’Lİ AÇIKEL: ERDOĞAN ZİHNİYETİ, GENÇLERİ SUÇLAMA EĞİLİMİ İÇİNDE”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel, “’Gençler Türkiye’den kaçmak istiyor’ diye bakmamak lazım. Gençler dünyayı tanımak istiyor” diyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e, “Yurt dışına giden gençlerin amacının ‘dünyayı tanımak’ olduğunu söylemek, çaresizce yurt dışına çıkan gençlerimizi ve ailelerini anlamaktan çok uzaktır. Üstün yetenekli gençleri yurt dışına kaçırtan Erdoğan zihniyeti, maalesef hala mevcut durumun vahametini inkar ve gençleri suçlama eğilimi içindedir” yanıtını verdi.

CHP İstanbul Milletvekili Fethi Açıkel, Vedat Bilgin’in “Gençlerin yurt dışına gitme hevesi eğitimli gençlerde daha fazla. Gençlerdeki bu arzunun olması doğal. ‘Türkiye’den kaçmak istiyorlar’ diye bakmamak lazım. Gençler dünyayı tanımak istiyorlar” şeklindeki sözlerini yazılı bir açıklamayla değerlendirdi. Açıkel, şunları kaydetti:

“ERDOĞAN ZİHNİYETİ, GENÇLERİ SUÇLAMA EĞİLİMİ İÇİNDEDİR”

“Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in ülkemizin en yakıcı sorunlarından birisi haline gelen beyin göçü sorununa dair talihsiz değerlendirmesi, AKP iktidarının yarattığı sorunları inkar etme ve gençleri sorumlu gibi gösterme politikasının son örneğidir. Beyin göçü ve nitelikli işgücü kaybı sorunu, TÜİK verilerine dahi yansımış ve verilere göre 2016’da 69 bin 400 kişi olan yurt dışına giden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı sayısı, 2018’de yaklaşık 137 bin kişi olmuş, yani 2 yılda ülkeyi terk eden kişi sayısında yüzde 97 artış yaşanmıştır. 2019’da Türkiye’den en çok göçün yaşandığı yaş grubu ise 25-29 arası gençlerden oluşmaktadır. 20-34 yaş arasında olup ülkemizden göçen gençlerin sayısında ise son 4 yılda yüzde 70 artış yaşanmıştır. Beyin göçünün resmi verilere de net şekilde yansıdığı, liselerden mezun olan öğrencilerimizin dahi yüksek öğrenim için yurt dışına gitmeyi tercih ettiği bir dönemde, yurt dışına giden gençlerin amacının ‘dünyayı tanımak’ olduğunu söylemek, çaresizce yurtdışına çıkan gençlerimizi ve ailelerini anlamaktan çok uzaktır. Üstün yetenekli gençleri yurt dışına kaçırtan Erdoğan zihniyeti, maalesef hala mevcut durumun vahametini inkar ve gençleri suçlama eğilimi içindedir.

“GENÇLERİMİZ HAYALLERİNİ YURT DIŞINDA ARAMAK ZORUNDA KALIYOR”

Genç işsizliğinin astronomik seviyelere ulaştığı, eğitimli ya da eğitimsiz milyonlarca gencimizin ‘ev genci’ durumuna düştüğü, sarayın liyakatsiz ve kayırmacı zihniyetinin hakim olduğu Türkiye’de gençlerim, hayallerini yurt dışında aramak zorunda bırakılıyor. Tüm imkanlarını çocuklarının iyi bir eğitim alması için kullanan aileler ise çocukları işsiz kalınca yıllardır yaptıkları maddi birikimlerini feda ederek çocuklarının yurt dışına gitmesini sağlamaya çalışıyor. AKP iktidarının eğitim ile istihdam arasındaki bağı koparan politikaları nedeniyle Türkiye’de iş bulamayan gençlerimiz, özgürlük iklimini boğan ve liyakat kriterlerini aşındıran insan kaynakları politikaları nedeniyle de vasıflı iş gücümüz, çareyi yurt dışında aramaktadır.

“CHP İKTİDARINDA GENÇLERİMİZİN HAYALLERİ İÇİN YURT DIŞINA ÇIKMASINA GEREK KALMAYACAK”

CHP, vasıflı iş gücümüzün dışarıya kaçmasına, yüksek teknoloji alanında istihdamı arttırarak ve ulusal düzeyde yüksek yetenek inşasını hızlandırarak son verecektir. Ulusal kalkınmamız için yüksek yetenekli insan kaynaklarımızın korunması, stratejik planlama anlayışının yeniden yerleştirilmesi ile mümkün olacaktır. CHP iktidarında, gençler özgür düşünce ve yaratıcılık iklimine kavuşacak, istihdam atılımı gerçekleştirilecek ve gençler işsizlik çıkmazından kurtarılacak, plansız eğitim politikalarına son verilerek eğitim ve istihdam arasındaki bağlantı yeniden inşa edilecektir. Etkin ve kapsamlı politikalar neticesinde, gençlerimizin hayalleri için yurtdışına çıkmasına gerek kalmayacaktır. CHP iktidarında gençlerimiz ve vasıflı iş gücümüz, sadece dünyayı tanımak için ya da kendileri tercih ettiği için yurt dışına çıkacaktır.”