Ana Sayfa Yurt 14 Ekim 2021

NİLÜFER BELEDİYESİ ÇİFTÇİ EVİ’NDE ZEYTİN YETİŞTİRİCİLİĞİ EĞİTİMİ

Nilüfer Belediyesi’nin geçen yıl faaliyete geçirdiği Çiftçi Evi’nde eğitimler devam ediyor. Bölgedeki üreticiler için gıda ve tarım alanında düzenlenen eğitimler kapsamında bu defa zeytin yetiştiriciliği ve bakımı eğitimi verildi.

Nilüfer Belediyesi’nin Akçalar Mahallesi’ndeki Çiftçi Evi’nde düzenlediği gıda ve tarım eğitimleri kapsamında Bursa Uludağ Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nabi Alper Kumral ve Doç. Dr. Himmet Tezcan bölgedeki üreticiler için “Zeytin Yetiştiriciliği ve Bakımı” konulu eğitim verdi. Zeytin yetiştiriciliği konusunda çeşitli bilimsel araştırmalara katılan ve yayınları bulunan akademisyenler, zeytin ağacı hastalıkları ve zararlılarla mücadele yöntemlerini anlattı.

Yaklaşık 20 yıldır zeytin hastalıkları konusunda çalıştığını belirten Doç. Dr. Himmet Tezcan da zeytinlerde halkalı leke, zeytin dal kanseri, zeytin ağaçlarında solgunluk ve antraknoz hastalıkları ve bu hastalıklarla mücadele yöntemleri hakkında eğitime katılan çiftçilere bilgi verdi.

TARIMDA YAPAY ZEKA ÇÖZÜMLERİ 

Eğitimin sonunda ziraat mühendisi ve yazılım uzmanı Mert Demirel de TÜBİTAK projesi çerçevesinde kendisinin geliştirdiği, Tarımda Yapay Zeka Çözümleri Projesi hakkında bilgi verdi. Demirel, tarımda teknoloji kullanımını ve tamamen yerli yapay zeka yazılımı kullanılarak geliştirilen  “Akıllı Tarımsal Mücadele Sistemi” ve “Uzaktan Zararlı İzleme Sistemleri” sayesinde özellikle zeytin üretiminde verimin 3 kat arttırılabildiğini kaydetti.

İlginizi çekebilir

DİDİM SANAT SOKAĞI AÇILDI

DİDİM SANAT SOKAĞI AÇILDI