Ana Sayfa Gündem 14 Ekim 2021

KLEİDCO FABRİKASINDA 5 SENDİKALI İŞÇİ, İŞTEN ÇIKARTILDI

Tekirdağ’da Kleidco yapı sistemleri fabrikasında çalışan beş işçinin, Türk Metal Sendikası’na üye oldukları için işten çıkarıldıkları açıklandı. Suç duyurusunda bulunduklarını bildiren Türk Metal Sendikası, “Kleidco yöneticilerine sesleniyoruz. İşçiyi görmezden gelmeyin, işçiyi küçümsemeyin, işçiyi yok saymayın, işçinin sesine kulak verin ve sendikal özgürlüklerini kısıtlamayın” açıklamasını yaptı.

Tekirdağ’da, Veliköy Organize Sanayi Bölgesi’ndeki alüminyum yapı maddeleri üreten Kleidco fabrikasında Türk Metal Sendikası’na üye 5 işçinin işten çıkarıldığı açıklandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 8 Ekim’de; Türk Metal Sendikası’na yetki tespit belgesini göndermişti. Türk Metal Sendikası, fabrika önünde açıklama yaparak suç duyurusunda bulunduklarını söyledi. Sendikanın açıklaması şöyle:

“ANAYASAL HAKLARINI KULLANDIKLARI İÇİN İŞİNE SON VERİLDİ”

“Buradan Kleidco yöneticilerine sesleniyoruz. İşçiyi görmezden gelmeyin, işçiyi küçümsemeyin, işçiyi yok saymayın, işçinin sesine kulak verin ve sendikal özgürlüklerini kısıtlamayın. İşçi arkadaşlarımızdan 5 üyemizin işine bugün itibariyle son verdi. Bu arkadaşlarımız sırf anayasal haklarını kullandıkları için işine son verildi. İşveren bu hukuksuzluklarının önüne hiç kimsenin geçemeyeceğini düşünse de yanılıyor.

“TAKİPÇİSİ VE ŞİKAYETÇİSİ OLACAĞIZ”

Biz Türk Metal Sendikası olarak bugün itibariyle öncelikle ekmeğinden edilen 5 arkadaşımızın uğradığı bu hukuksuzluktan başlayarak, işverenin hukuk tanımaz kanun tanımaz tüm gayri yasal ve gayri ahlaki davranışlarının hukuksal çerçevede takipçisi ve şikayetçisi olacağız! Olduk da… Avukatlarımız şu an suç duyurusunda bulundular ve haksızlığa uğrayan 5 arkadaşımız adına, işe iade davasını açmış bulunuyorlar. Biz Türk Metal Sendikası olarak kavgadan yana değil, barıştan ve emekten yanayız.”