Ana Sayfa Yurt 14 Ekim 2021

CHP KOCAELİ İL BAŞKANLIĞI, SGK HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Haber: SANCAR KIZILKAYA / Kamera: SEFA GARİDYANOĞLU

CHP Kocaeli İl Başkanlığı; belediyenin prim borçlarına karşılık Belsa binasının 17 milyon 310 bin liraya satılması karşısında SGK hakkında suç duyurusunda bulundu. CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Yıldızlı, “176 adet bağımsız dükkân, 70-80 milyon değeri olması gerekirken dörtte biri fiyatına yani 17 milyon 310 bin TL’ye verilerek; kamu zararı yapanlar kimlerdir?” sorusunu yöneltti.

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, geçen hafta; Belsa B Blok’un satışıyla ilgili olarak, zararına bir satış yapıldığını, binadaki her bir dükkânın en az 500 bin TL değerinde olduğunu, ancak şu an 100 bin TL bile etmediğini açıklamıştı.

CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Yıldızlı, Belsa önünde açıklama yaptı. Açıklamaya; İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, ADD İzmit Şube Başkanı Ahmet Kavas, eski CHP Kocaeli İl Başkanları Cengiz Sarıbay ve Fahri Örengül ile eski Kocaeli Barosu Başkanı Setif Gökçe; ilçe başkanları, meclis üyeleri ve partililer katıldı. CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Yıldızlı şunları söyledi:

“DEFALARCA SGK’YA YAZI GÖNDERİLDİ”

“İzmit’in tam da kalbinde ve kentte yaşayan her vatandaşın bildiği, maddi ve manevi değeri yüksek bir mülkün yani İzmit’in sembolü Belsa Plazanın SGK yetkililerince nasıl peşkeş çekildiğini paylaşmak istiyorum. 21.12.2016 yılında İzmit Belediyesi Encümen kararı ile 176 adet bağımsız bölümden oluşan Belsa-B blok SGK ya 16.119.875-TL’ye prim borçlarına karşılık devredilmiş. Bu mülk 2016 yılından itibaren SGK’nın tapulu yeri olarak alınmış oluyor.

Buna benzer çeşitli öneriler sunmasına rağmen her seferinde SGK yönetimi bu teklifleri reddetmiş. SGK yönetimi 02.04.2021 tarihinde bu kadar yüksek değeri olan bir mülkü ihale ile satışa çıkarmış.

“SADECE 10 BİN TL FARKLA”

SGK 2016 yılında İzmit Belediyesinden 16.119.875-TL’ye devir aldığı bu mülkün bedelini tam 5 yıl sonra 16.500.000-TL olarak belirlemiş. Evet yanlış duymadınız. Tam 5 yıl sonra İzmit’in tamda kalbinde bulunan bu plaza SGK’nın zeki yöneticileri tarafından sadece 380.000-TL değerlenmiş. 2016 yılı aralık ayında dolar kuru 3.5-TL. SGK’nın sattığı tarih olan 2021 Nisan ayında dolar kuru 8.05-TL Yani 2.5 katından fazla ihale yapılıyor. İhale ne ilginçtir ki, basına kapalı yapılıyor. İhaleye bir firma bir tane de şahıs katılıyor. Firma 17.300.000-TL veriyor. Şahıs ise ne ilginçtir ki, 17.310.000-TL vererek ihaleyi alıyor. Yani sadece 10.000-TL fazla vererek. Yine sizlere ilginç bir skandalı açıklamak istiyorum. İhaleden 1 gün önce aynı SGK Karamürsel Dereköy mahallesinde bazı apartmanları ihale ile satışa çıkarmış. Fakat SGK’nın zeki yöneticileri Karamürsel’deki apartmanda bulunan daireleri ayrı ayrı satılığa çıkarmış.

“ISRARLA TALEP EDİLDİ”

Bu zeki yöneticiler nedense bir gün sonra konu Belsa Plazaya gelince 176 adet bağımsız bölümü olan ve 176 adet ayrı tapusu olan bir ticari dükkanları ayrı ayrı satacağına 176 adet dükkanı toplu olarak ihaleye çıkarıp satmış. İzmit Belediyesi ihaleden önce burayı bir kamu kuruluşu olan belediyeye kazandırmak için başvurduğunu konunun başında belirtmiştim. İhale bittikten sonra İzmit belediyesi yine SGK ya yazı yazarak ihalenin iptal edilerek bu mülkün belediyeye verilmesini ısrarla talep etmiş. Fakat SGK yine olumsuz yanıt vermiş.

“USULSÜZ İŞLEMDEN VAZGEÇMEDİLER”

Değerli arkadaşlar biz ısrarla bugüne açıklama yapmadık. Belki SGK insafa gelir de bu yağmadan bir şekilde geri döner diye bekledik. Ama bir türlü bu usulsüz işlemden vazgeçmemek de ısrarcı oldular. Şimdi kamuoyuna soruyoruz? İzmit’in merkezinde bir 27 metrekarelik bir dükkanın değeri 98.000-TL midir? İnşaat maliyetlerinin 5 yılda 5 kat arttığı bir ülkede, SGK 5 yıl önce 16.119.000-TL’ye aldığı İzmit’in sembolik değeri ve marka değeri en yüksek binasını 5 yıl sonra 17.310.000-TL gibi komik bir rakamla kimlere peşkeş çekmiştir?

“NEDEN BASINA KAPATILDI”

İhale niçin basına kapalı yapılmıştır? 176 adet bağımsız bölümü ve 176 adet ayrı ayrı tapusu olan dükkanları ayrı ayrı satışa çıkarıp rekabeti sağlaması gerekirken neden toplu olarak satıp birilerini zengin etmiştir? SGK’nın yaptığı ihaleye fesat karıştırmak değil de nedir? Yapılan bu yağmanın siyasi ayağı kimlerdir? Belsa Plaza B blok 176 adet bağımsız dükkan şu an 70-80 milyon değeri olması gerekirken dörtte biri fiyatına yani 17.310.000-TL’ye verilerek kamu zararını yapanlar kimlerdir?

“İHALE MEŞRU DEĞİLDİR”

SGK’nın sürekli zarar etmesinin sebebi bu tip kamu mallarının birilerine peşkeş çekilmesi midir? Bizler Kocaeli’nin AK Parti milletvekillerini, AK Parti il başkanını ve SGK’nın bağlı olduğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nı acilen bu yağmaya dur demeye davet ediyoruz. Bu ihale meşru değildir. Bu ihale edilip, bu bina tekrar İzmit halkına geri verilmelidir. Bu ihale kamu vicdanını yaralamıştır.”