Ana Sayfa Gündem 14 Ekim 2021

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI KARACA: “KHK MAĞDURLARI SUÇ İŞLEMEDİ Kİ”

Haber: MİKAİL PELİT / Kamera: CEM PARLAK

CHP Kurmayları Malatya’da; Elazığ, Adıyaman, Kahramanmaraş, Tunceli, Erzincan’daki KHK Mağdurları ile buluştu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca “Bu mücadeleye başladığımızda havuz medyası saldırdı. Dediler ki af getirecek. Biz ne dedik? KHK mağdurları suç işlemedi ki, af isteyelim. Biz onlar için adalet istiyoruz” dedi.

CHP Malatya İl Başkanlığı Toplantı salonunda yapılan toplantıya İnsan Haklarından Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yüksel Taşkın, İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Cihangir İslam, İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya ile bir araya gelen KHK mağdurları katıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın, kendisinin de bir KHK mağduru olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“SİYASAL BAKIMDAN BEDEL ÖDEYECEKLER”

“Fiziken yorulmamızı hiçbir şekilde umursamıyoruz. Çünkü çok verimli toplantılar oldu. Bu sorunu ısrarla ama ısrarla gündeme taşımaya devam edeceğiz. Görmek istemeyenler görmek zorunda kalacak. Çözüm merciinde olanlar çözüm için harekete geçmediklerinden, mutlaka toplumsal, vicdani bakımdan ve siyasal bakımdan bedel ödeyecekler. Öyle bir iklimin içerisine girdiğimizi memnuniyetle görüyorum. İki tane kimliğim var burada birisi, bunlardan konuşmaktan hoşlanmıyorum ama hakikaten toplantı vesilesi ile bahsetmem gerekiyor.

“ONURLU İNSANLARIZ”

Birincisi barış bildirisine imza attığım için çok sevdiğim mesleğimden uzaklaştırılmış bir arkadaşınızım. Yani bir KHK’lı arkadaşınızım. İkincisi de tüm bunlara rağmen hayatta kalan mücadele eden bir kişi olarak CHP Genel Başkan Yardımcısı olarak karşınızdayım. Bunu ne için vurguluyorum? Bunu şundan vurguluyorum. Mücadele bitmez. Onurlu insanlarız. Kesinlikle bir suç işlediğimizi, affedilmesi gereken bir suç işlediğimizi düşünmüyoruz. Tam tersi mücadelemizin Türkiye’nin genel demokratikleşme mücadelesine katkı vereceğinden adımız gibi eminiz. Bu özgüvenle bu süreçte giderek güçlenerek ilerlediğimizi görüyorum.”

Taşkın’ın ardından söz alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca’da KHK mağduru vatandaşların ailelerinin yaşadıkları sorunları dile getirerek şunları söyledi:

KARACA: BU MÜCADELEYE BAŞLADIĞIMIZDA HAVUZ MEDYASI SALDIRDI

“Bu süreçte bizler çok şey öğrendik, sizlerden öğrendik. Ama mücadeleyi paylaşarak, mücadeleyi nasıl büyüteceğimizi de hep birlikte öğrendik. Bu mücadeleye başladığımızda havuz medyası saldırdı. Dediler ki; af getirecek. Biz ne dedik? KHK mağdurları suç işlemedi ki, af isteyelim. Biz onlar için adalet istiyoruz dedik. Baktılar kurdukları baskı havuz medyasının o tepinmesi bir işe yaramıyor. Başka başka yollara teşebbüs ettiler. Ve CHP olarak biz ne dedik? Yargının kararını bir idari kurum denetleyemez. Aynı zamanda da o idari kurum kişilerin suçlu olup olmadığında karar veremez. O nedenle OHAL Komisyonu hukuksuzdur. Kapatılmalı dedik.”

CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz da son yıllarda Türkiye’de hukuk alanında sıkıntılar olduğuna dikkat çekerek “Uzun süredir biliyorsunuz hak, hukuk, adalet anlamında önemli eksikliklerimiz var. Bu meselelerden dolayı, Genel Başkanımız bir yürüyüş başlatmıştı. ‘Hak, Hukuk, Adalet’ için. Sayın Genel Başkanımız o gün de ifade etmişti. ‘Bu yürüyüş bir başlangıç’ demişti. ‘Bu ülkede hak, hukuk, adalet gelene kadar, gerçek anlamda demokrasi gelene kadar, bu mücadele bu yürüyüşü sürdüreceğiz’ demişti. Bugün bu yürüyüşün önemli adımı, bu bölge toplantısı” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından, program basına kapalı sürdürüldü. KHK mağdurları yaşadıkları hukuksuzlukları, sıkıntıları CHP heyetine anlattı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

* CHP Malatya İl başkanı Enver Kiraz
* CHP Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın
* CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca