Ana Sayfa Gündem 14 Ekim 2021

ANKARA BÜYÜKŞEHİR’İN HEDEFİ, BAŞKENT’İ TERMAL TURİZMDE ÖNCÜ ŞEHİR YAPMAK

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Ankara’da Termal Turizm” konulu toplantıda sektör temsilcileri ve büyükelçilerle bir araya geldi. Başkent’te termal turizmin gelişmesini hedeflediklerini belirten Yavaş, “Ortak akıl ile Ankara’nın her alanda olduğu gibi sağlık ve turizm alanında da hak ettiği yere gelmesi için tüm paydaşlarımız ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Mansur Yavaş, Ankara Politikalar Merkezi iş birliği ile Sheraton Otel’de bugün düzenlenen Ankara’da Termal Turizm” konulu toplantıda sektör temsilcileri ve büyükelçilerle bir araya geldi.

“BAŞKENT’İN TERMAL TURİZM POTANSİYELİNİ GELİŞTİRMEK VE TANITMAK İSTİYORUZ”

Termal turizmin Başkent’te canlandırılmasını ve tanıtılmasını hedeflediklerini belirten Yavaş, toplantıya katılan sektör temsilcileri ile büyükelçilerin görüş ve önerilerini dinledi. Yavaş, burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Sağlık her şeyin başı. Bu alanda yapılacak her türlü yapılacak yatırım ve hizmetin çok değerli olduğunu düşünüyorum. Ankara’da insanı önceleyen yönetim anlayışımızın bir gereği olarak, şehrimizin destekleyici sağlık hizmetlerinin önemli bir bileşeni olan termal potansiyelini daha da geliştirmek ve uluslararası iş birliği içerisinde bu imkanları yurt dışında da tanıtmak istiyoruz. Burada bulunan sektör temsilcileriyle birlikte siz değerli büyükelçilerimize bu imkanları göstermek ve sizlerin kıymetli görüşlerini almak için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Ülkemizde ve Ankara’da termal kaplıcaların sıcaklıkları 20 ile 110 santigrat derece arasında değişiyor. Akış hızı ise saniyede 2 ile 50 litre arasında. Hem Türkiye hem Ankara olarak maden kaynakları açısından potansiyelimizin çok düşük bir potansiyelini kullanıyoruz. Ortak akıl ile Ankara’nın her alanda olduğu gibi sağlık ve turizm alanında da hak ettiği yere gelmesi için tüm paydaşlarımız ile çalışmaya devam edeceğiz.”

“ANKARA OLARAK ELİMİZDEN GELEN KATKIYI YAPACAĞIZ”

Toplantıya katılan Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Reşit Serhat Taşkınsu, yerel yönetimler ile şehrin paydaşlarının turizme katkı sağlayacak ortak çalışmalarda bulunması gerektiğini vurgularken Ankara’daki büyükelçiler reklam ve tanıtımın önemine dikkat çekerek Büyükşehir Belediyesi’ne bu konuda her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirttiler.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya ise şöyle konuştu:

“Ankara’nın direkt uçak sorunu yüzyıl savaşlarıyla devam eden bir şey. Mansur Başkanımız göreve geldiği günden beri Türk Hava Yolları’nı ikna etmeye çalışıyoruz ki dünyanın çeşitli başkentlerinden Ankara’ya direkt uçak koyulsun diye. Türkiye, gerçekten doğal, kültürel ve tarihi zenginlikler ülkesi. Aynı tanıtımları sürekli bütün dünya merkezlerinde yapıyor olmamız lazım. Ankara olarak elimizden gelen katkıyı yapacağız.”

GENİŞ KATILIMLI TOPLANTI

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu, TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Ceren Anadol, ATO Meclis Üyesi ve Turizm Komisyonu Başkanı Savaş Çolakoğlu ve Büyükşehir Belediye bürokratlarının dışında Ankara’nın termal turizminin gelişmesi için uluslararası katkı sağlayacak ülkelerin büyükelçileri de toplantıya yoğun ilgi gösterdi. Toplantıya, Avrupa’dan Uzakdoğu’ya kadar birçok ülkeden büyükelçi ve maslahatgüzalar katıldı.