Ana Sayfa Şirket Haberleri 13 Ekim 2021

TEMSA ÜRETİMİNİ 9 AYDA YÜZDE 30 ARTIRDI

Sabancı Holding ve Skoda Transportation’ın ana ortağı PPF Grup çatısı altında faaliyet gösteren otobüs ve midibüs üreticisi TEMSA, yılın ilk 9 ayında üretimini yüzde 30 artırdı. TEMSA, aynı dönemde otobüs ihracatını yüzde 138 oranında yükseltti.

2021 yılının ilk 9 ayında Türkiye’de otobüs üretimi yüzde 32,9 oranında düşerken ihracat da yüzde 37 oranında azaldı. Özellikle pandemi ve yarı iletken çip sorunu nedeniyle ana sanayinde bazı şirketlerin üretime ara vermesi, üretim ve ihracattaki bu düşüşte etkili oldu.

Türkiye’de otobüs pazarında önemli paya sahip olan TEMSA, aynı dönemde üretimini yüzde 30, ihracatını da yüzde 138 oranında artırdı. Pandeminin damga vurduğu 2020 yılında toplam 411 adet otobüs üretimi gerçekleştiren şirket, 2021 yılının ilk 9 ayında 382 adetlik otobüs üretimiyle geçen yılın toplam rakamlarına yaklaştı. Üretimdeki bu artış, TEMSA’ya 4,5 puanlık bir üretim payı artışı da getirdi. İhracatta ise şirket, dikkat çeken bir atılım yaşadı. 2020 yılının tamamında 213 adetlik ihracat gerçekleştiren TEMSA, 2021 yılının ilk 9 ayında yaptığı 293 adetlik otobüs ihracatıyla geçen yılın toplam rakamını geride bıraktı.

ÜRETİMİNİ ADANA’DAKİ 500 BİN METREKARELİK ALANA KURULU FABRİKADA YAPIYOR

Şirketten yapılan açıklamaya göre; TEMSA, yüzde 100 Türk mühendislerinin geliştirdiği araçlarını, Adana’da 500 bin metrekarelik alana kurulu farikasında 1.300 çalışanıyla üretiyor. Şirket, 4 bin otobüs ve midibüs, 7 bin 500 hafif kamyon olmak üzere yılda tek vardiyada toplam 12 binin üzerinde üretim kapasitesine sahip. TEMSA, 15 bine yakın aracını Fransa, Almanya, İngiltere, İtalya, Avusturya, İsveç, Litvanya ve Benelüks gibi Avrupa ülkelerinin yanı sıra ABD ve Türk cumhuriyetleri de dahil dünyanın 66 ülkesine ihraç ediyor.

14 OTOBÜSTEN OLUŞAN ELEKTRİKLİ OTOBÜS FİLOSUNU YIL SONUNDA TESLİM EDECEK

Son dönemde elektrikli araçlara odaklanan şirket, seri üretime hazır hale getirdiği MD9 electriCITY, Avenue Electron ve Avenue EV model elektrikli araçlarla bu alanda müşterilerine birden fazla model alternatifi sunuyor. Şirket, elektrikli şehir içi otobüsü MD9 electriCITY’nin ilk ihracatını İsveç’e yaptı. Şirket, İsveç’in ardından Romanya’nın Buzau kentinin açtığı elektrikli otobüs ihalesini Avenue Electron model elektrikli araçlarıyla kazandı. Çek Cumhuriyeti’nde Prag Ulaşım Şirketi’nin elektrikli otobüs filo sözleşmesine imza atan TEMSA, 14 otobüsten oluşan filoyu 2021 yılının sonunda teslim edecek.

“GELİŞEN TEKNOLOJİYE ÖNCÜLÜK EDİYORUZ”

Otomotiv sektörü pandemi ve çip krizi kaynaklı üretim zorlukları yaşarken üretimlerini aksatmadan sürdürdüklerini belirten TEMSA CEO’su Tolga Kaan Doğancıoğlu, pazarın daraldığı bir dönemde üretim ve ihracatta ortaya koydukları performansın güçlü şirket yapılarının bir sonucu olduğunu söyledi. Üretim ve ihracatta ivme yaşarken gelişen teknolojiye de öncülük ettiklerini dile getiren Doğancıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geçtiğimiz yıl birçok otobüs şirketi, pandemi nedeniyle üretime ara vermek zorunda kaldığı için bu yıl da bu kesintilerin olumsuzluklarını hissetmeye devam ediyor. Yılın ilk 9 ayında otobüs pazarında üretim ve ihracatta yaşanan daralma da yine bu olumsuzlukların bir yansıması. Bizse bu dönemde üretimdeki gücümüzle öne çıkıyoruz. Yılın ilk 9 ayında üretimde yüzde 30, ihracatta yüzde 138’lik bir artış kaydettik. Özellikle ihracatta yaşadığımız artışta son dönemde odağımızda yer alan elektrikli otobüsler de rol oynadı. Elektrikli araç teknolojilerinde dünyanın sayılı şirketlerinden biri haline geldik. Bazı coğrafyalarda pazarın tek oyuncusu olarak sektörde oyun kurucu konumdayız. Kardeş şirketimiz Skoda Transportation ile birlikte küresel varlığımızı da sürekli artırıyoruz. Yakın zamanda tüm teknolojisiyle kendi ürettiğimiz elektrikli araçlarımız ABD pazarına giriş yapacak. Öte yandan, otonom otobüsle ilgili çalışmalarımızı son hızla sürdürüyoruz. Teknolojiye öncülük eden, akıllı ürünlerini akıllı fabrikada üreten bir şirket olarak elektrikli araçlar, akıllı araçlar ve otonom araçlara ciddi yatırım yapıyoruz. Burada yaptığımız yatırımın karşılığını da önümüzdeki dönemde daha büyük üretim hacimleri ve daha fazla ihracat olarak almaya devam edeceğiz.”