Ana Sayfa Gündem 13 Ekim 2021

BOĞAZİÇİ PROTESTOLARI NEDENİYLE 12 KİŞİNİN YARGILANDIĞI DAVADA BİLİRKİŞİ RAPORU İSTENDİ

Boğaziçi Üniversitesi’nde eski Rektör Prof. Dr. Melih Bulu’nun protesto dildiği eylemler nedeniyle 1 araştırma görevlisi ve 11 öğrencinin 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada, video görüntüleri ve sanık fotoğraflarına ilişkin bilirkişi raporu istendi.

Boğaziçi Üniversitesi’nde eski Rektör Prof. Dr. Melih Bulu’nun protesto dildiği eylemler nedeniyle haklarında dava açılan 1’i araştırma görevlisi ve 11’i öğrenci olmak üzere 12 kişinin 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davaya bugün devam edildi.

İstanbul 24. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmaya sanık müdafileri katıldı. Mahkeme, henüz mahkemeye ulaşmayan sanık fotoğraflarının istenmesine, onların gelmesinden sonra da olaya ilişkin görüntü kayıtları ve fotoğrafların karşılaştırılması, incelenerek bir rapor hazırlanması için bilirkişiye gönderilmesine karar verdi.

“SÜREÇ HUKUKA AYKIRI BAŞLADI”

Sanıkların avukatı Sevdanur Bayram, duruşmada söz alarak, “Davaya konu süreç, 4 kişinin gökkuşağı bayrağı taşımasıyla başlatılmış, daha sonra diğer kişiler dahil edilmiştir. Süreç hukuka aykırı başlamıştır. Suçun unsurları oluşmamıştır. Ayrıca dosyaya sunulan polis kamera görüntüleri delil olarak kabul edilemez. Bu delillerin hukuka aykırı olduğu, sanık haklarını ihlal ettiği ve dosyaya konulamayacağı ilgili kararlarda ifade edilmektedir. Bu nedenle CD’nin bilirkişiye verilmesi yönündeki ara karardan dönülmesini talep ederiz” dedi.

Sanık avukatının itirazına karşın kararından dönmeyen mahkeme, bilirkişi raporunun beklenmesine ve duruşmanın 18 Ocak 2022 tarihine ertelenmesine hükmetti.